Milli Eğitim Bakanlarının eğitim icraatları (1999-2011)
Education practices of National Education Ministers (1999-2011)
  1. Tez No: 413980
  2. Yazar: MEHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusu“Milli Eğitim Bakanları ve Eğitim İcraatları (1999-2011)”dir. İncelediğimiz dönemde 5 hükümet kurulmuş ve 5 Milli Eğitim Bakanı görev yapmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve yöntemi verilerek, konu ile ilgili kavramlar tanımlanmış ve açıklanmıştır. II. Bölümde, kurulan hükümetlerde eğitim, parti programlarında eğitim ile 1999-2011 yılları arasında görev yapan Milli Eğitim Bakanlarının eğitim konusunda yaptıkları çalışmalar sunulmuştur. III. Bölümde, değerlendirme, yorum, sonuç ve öneriler yer almıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Milli Eğitim, Milli Eğitim Bakanları, Hükümet Programları, İlköğretim, Ortaöğretim, Yükseköğretim.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this masters thesis prepared in Adnan Menderes Social Sciences Institute of Elementary Education Social Studies Education program is the national education ministers's educational works which were done between 1999-2011. 5 governments are established and 5 national education ministers worked between 1999-2011 period. Therefore, this study was concentrated on this term. This study has three main chapters. In chapter I, study's aim, limitations and method have been given and the concept of study has been explained. In chapter II, education in which was established governments, education in political parties program and the national education ministers's educational works which is done between the year of 1999-2011, have been explained. Chapter III dealth with evaluation, comments and results, some advices have also been given. KEY WORDS: The national education, national education ministers, governments' programs, Primary, Secondary, Higher education.