II. Meşrutiyet Dönemi'nde Erzurum'un Müslüman milletvekillerinin Meclis-i Mebusan'daki faaliyetleri
Activities of Müslim deputies of Erzurum in national assembly of second constitutional monarchy era
  1. Tez No: 413979
  2. Yazar: MERYEM AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Meşrutiyet Hareketi, Osmanlıdan günümüze yalnızca parlamenter sistemin Anadolu topraklarında doğuşunun göstergesi değil, siyasal, hukuksal ve düşünsel hayatımızın da en önemli kaynaklarından biri olmuştur. 1908'de ikinci defa ilan edilen Meşrutiyet'in ortaya çıkışı, ülke yönetimine getirdiği yenilikleri, yeni oluşturulan kanun tasarıları, bu kanun tasarıları doğrultusunda yapılan uygulamalar, Erzurum İl'inin bu dönem içerisinde bulunduğu siyasi, sosyal, ekonomik ve idari özellikleri, Erzurum'un Müslüman Mebuslarının meclis içerisindeki faaliyetleri, müzakere edilen konular hakkında ki görüş ve uygulamaları, söz aldıkları birleşimlerin açıklamaları ve değerlendirmeleri genel olarak çalışmamızın çerçevesini çizmiştir. Meşrutiyet dönemlerinin genel yapısı ve faaliyetleri, İkinci Meşrutiyet Dönemi seçimleri ve meclisin genel özellikleri ile beraber yaptıkları faaliyetler, Erzurum'un sosyal, siyasal, idari özellikleri ve Erzurum mebuslarının meclis tutanaklarındaki konuşmaları ve bu konuşmaların değerlendirilmesi çalışmamızın esasını oluşturan üç ana konu olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Meşruti İdari, Meclis-i Mebusan, İttihat ve Terakki Cemiyeti, Erzurum, Erzurum Mebusları.
Özet (Çeviri)
Constitutional monarchy movement is not just birth of parliamentary system in Anatolia, at the same time it is one of the most important sources on our political, jural and intellectual life. Occurance of Constitutional Monarchy that was declared second time in 1908 and novelties which Constitutional Monarchy brought to land management, new draft of law, application that was done according to these drafts, political, social, economic and administrative features of Erzurum, activities of Muslim Deputies of Erzurum, opinions and implementations about topics that were discussed, explanations and evaluations of sessions that deputies made speech usually have set our borders on this study. General structure and activities of Constitutional monarchy period, Second constitutional period elections, parliamentary activities with parliament's general features, social, political, administrative specialities of Erzurum and Erzurum Deputies' speechs in parliamentary minutes, assesment of these speeches are three main topics which forms the basis of our study. KEYWORDS: Constitutional Administration, Parliament Deputes, the Committee of Union and Progress, Erzurum Deputes are.