Mihrî Hatun Divanı sözlüğü (Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
The glossary of Mihrî Hatun Divan (The concordance and functional glossary)
  1. Tez No: 518342
  2. Yazar: TUĞBA BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1223
Özet
Klasik Türk Edebiyatı alanında şiir ve şiirin bağlamı ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların genelinde amaç, şiirin söz varlığına ve şairin anlam dünyasına ulaşmaktır. Klasik Türk Edebiyatı alanında yapılan şerh çalışmaları, Divan şiirine ışık tutmuş ve gelecek çalışmalara yön gösterici olmuştur. Ancak bu şerh çalışmalarının sayısı, Divan şiirinin anlam dünyasının aydınlatılması hususunda yeterli düzeye ulaşamamıştır. Bu durum bağlamlı dizin- işlevsel sözlük çalışmalarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Mihrî Hatun Divanı Sözlüğü (Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük), adı geçen divanın bağlamsal olarak ele alınması ile hazırlanmış bir sözlük ve dizin çalışmasıdır. Sözlük, alfabetik sıra ile verilmiştir. Sözlüğe ek olarak yapılan inceleme bölümünde ise Mihrî Hatun Divanı söz varlığına değinilmiştir. Divan içerisinde kullanılmış olan deyimler, atasözleri, deyim kaynaklı yapılar, kalıp ifadeler, birleşik fiiller, tamlamalar tablolar halinde sunulmuştur. Bitki türleri ve çiçekler, hayvanlar, sevgilinin güzellik unsurları ile Divan'da kullanımı açısından dikkat çeken unsurlara da inceleme kısmında yer verilmiştir. Sözlüğün inceleme kısmının tablolar halinde sunulması, anlaşılırlığı artırmak maksadıyla tercih edilmiştir. Ayrıca Mihrî Hatun, Klasik bir kadın şair olması yönünden de ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Mehmet Arslan tarafından hazırlanan Mihrî Hatun Divanı'nın bağlamsal bir dizin ile işlevsel sözlüğünü oluşturmak, Divan'ın söz varlığını ortaya çıkarmak ve Divan sahibi ilk kadın şair olan Mihrî Hatun'un anlaşılmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Various studies have been made about poetry and its context in the field of Classical Turkish Literature. The purpose of these works in general has been to reach the vocabulary of poetry and the poet's meaning world. The commentary studies made in the field of Classical Turkish Literature have shed light on Divan poetry and have been a guide for future works. However, the number of these commentary studies has not managed to reach a sufficient level to clarify the meaning world of Divan poetry. This has led to the emergence of the concordance and functional glossary works. The Glossary of Mihrî Hatun Divan (The Concordance and Functional Glossary) is a dictionary and indexing work prepared with the contextual consideration of the mentioned divan. The Glossary has been given in alphabetical order. In the analysis section prefared along with the glossary has been mentioned about vocabulary of Mihrî Hatun Divan. Used in the Divan, idioms, proverbs, idiom-based constructions, pattern expressions, compound verbs, propositional phrases have been presented in tables. In addition, plant species and flowers, animals, beauty elements of the beloved and significant elements in terms of use in the Divan have also been included in the analysis section. Being presented the analysis part of the glossary in tabular form has been preferred to increase clarity. In addition, Mihrî Hatun is also taken for in terms of a classic female poet. The aim of the work is to create the concordance and functional glossary of the Mihrî Hatun Divan prepared by Mehmet Arslan, to reveal the Divan's vocabulary and to contribute to the understanding of Mihrî Hatun, the first female poet with Divan.