Hava limanı terminal kapasitesinin görüntü işleme yöntemi ile belirlenmesi
Determination of Airport Terminal Capacity by The Image Processing Method
  1. Tez No: 414012
  2. Yazar: MEHMET ONUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TIĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Havalimanı kara tarafı kapasitesinin en önemli belirleyicileri yolculardır. Havalimanı terminal kompleksinde yolcu faaliyetlerinin oluşturduğu talepler, nispi konfora ve rahatlığa ilişkin önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Yolcular, belirsizlik kaynaklarından biridir ve böylece yalnızca talepte değil, kapasite konusunda da dalgalanma kaynağıdır. Hizmet düzeyi, havalimanı tesisleri üzerindeki talebin dinamik niteliğini yansıtmak ve talep/kapasite özelliklerine ilişkin gerçekçi bir değerlendirme almak için kullanılır. Sınır hizmet seviyeleri göz önünde bulundurularak yapılan tasarımlar; kapasitenin, idaresi ve uzun vadeli işletme sonuçlarıyla optimal düzeyde kullanılmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında havalimanları terminal binaları, kapasiteleri ve kapasiteyi etkileyen faktörler araştırılmıştır. Büyüklüklerine göre farklı havalimanı terminal binaları incelenerek, tesislerin işleyişi ve işlevselliği analiz edilmiştir. Yolcu terminallerinin kapasite ve hizmet düzeyleri araştırması için; giriş denetimi, bilet kontrol bölümü, bekleme ve serbest dolaşım alanları ve arındırılmış salondan oluşan kalkış tesisleri, gelen yolcu salonu ve içerisindeki bagaj teslim alma bölümü dâhil olmak üzere varış tesisleri ve apron üzerindeki yolcu faaliyetleri (sayısı, geçiş aralıkları, hızı ve hareket güzergâhı), Matlab altyapısında geliştirilen görüntü işleme yöntemi; hareket tabanlı çoklu yolcu takibi ve sayımı programı ile tespit edilmiştir. Havalimanı tesislerinde azami taleplerin oluştuğu zaman aralıkları belirlenmiştir. Belirlenmiş zaman aralıklarında hangi hizmet seviyesinin fiilen sağlandığı tespit edilip zamana bağlı değişimleri gösterilmiştir. Yolcuların terminal içerisindeki işgâl alanlarında, hareketlerinin yoğunlaştığı bölgeler ve hareketlerinin oluştuğu akslar belirlenmiştir. Sınır hizmet seviyesinden düşük düzeylerde yolcu hacmi ve sistemi sınır düzeyde tutan talepler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The passengers are the most important decisive of airport landside capacity. Airport demand of the passengers for terminal complex operations, requires the adoption of measures relating to the relative comfort and convenience. Passengers are not only one of the sources of uncertainty and thus demand, is the source for surge capacity. Level of service, airport demand on the facility to reflect the dynamic nature of and demand / capacity used to get a realistic assessment of the properties. Limit services levels will be considering designs; The capacity management and will ensure optimal use of the long-term operational results. In this M.Sc. study, airport terminal buildings, capacities and the factors affected the capacity were investigated. The terminal buildings with different scale and size were investigated. The functionality and operation of facilities were analyzed. Research for level of service and capacity of passenger terminals; passenger activities (count, transition period, velocity and motion paths) on departures and arrivals facilities where entrance X-ray security control field, check-in, waiting and free roam fields, gate hall, baggage claim and also apron were detected by image processing method; motion-based passenger tracking and counting program which developed on Matlab. Maximum demand time intervals were determined in airport terminal facilities. In this determined time intervals, which level of service is ensured actually and time-dependent changes were displayed. Passengers movement regions were determined where concentrated and movement axis in terminal occupation area of passengers. The passenger volume that occurs in the low of limit services and optimum demand were determined that keep the system over limit level.