Isparta ili tarım ve tarım dışı topraklarından entomopatojen fungusların izolasyonu ve tanısı
Occurance and pathogenicity of entomopathogenic fungi in cultuvated and uncultuvated soils from Isparta province in Turkey
- Tez No: 414011
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, 2013-2014 yılları arasında Isparta ilinin altı ilçesindeki altı farklı bölgeden toplanan toprak örneklerinden entomopatojen funguslar izole edilmiş ve patojeniteleri test edilmiştir. Böcek (Galeria) tuzak metodu kullanılarak yapılan çalışmada 196 toprak örneği ve 1080 adet Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvası kullanılmıştır. Yapılan izolasyon sonucunda 1080 larvadan 777 (%72) fungus izole edilmiştir. Entomopatojen funguslardan en çok Beauveria spp. (164 izolat) ve Metarhizium spp. (40 izolat) elde edilmiştir. Fırsatçı fungus olarak en çok Fusarium spp. %45.69 oranında, Aspergillus spp. %14.29 ve Penicillium spp. %2.83 oranında izole edilmiştir. Patojenite testi için Beauveria, Metarhizium, Fusarium, Aspergillus ve Paecilomyces cinslerine ait izolatlardan seçilen 55 fungus 4. dönemdeki G. mellonella larvalarına uygulanmıştır. Beauveria spp. ve Metarhizium spp. izolatları oldukça etkili bulunmuştur. BMAUM-M3003 olarak kodlanan Metarhizium izolatı en virulent tür olmuş ve LT50 değeri 0.56 gün olarak belirlenmiştir. Ayrıca, Beauveria izolatlarından BMAUM-E2001, BMAUM-E3001, BMAUM-E6001, BMAUM-K1001 ve BMAUM-K4001'in LT50 değeri sırası ile 1.43, 2.49, 2.56, 2.72 ve 2.84 gün olarak tespit edilmiştir. Aspergillus spp. ve Fusarium spp. izolatları G. mellonella larvaları üzerinde oldukça düşük patojenite göstermişlerdir (%0-10). Patojenitesi yüksek çıkan entomopatojen fungus izolatlarının gelecekte tarımda zararlı böcekler üzerinde kullanılma potansiyellerini araştırmak için yapılacak çalışmalara uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The occurrence of entomopathogenic fungi from the soil samples collected from six different localities of the five counties (Atabey, Eğirdir, Gönen, Keçiborlu, Merkez and Uluborlu) of Isparta Province and their pathogenicity against Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera: Pyralidae) larvae were investigated during the years, 2013 and 2014. In the laboratory bioassays, 196 soil samples were checked in terms of the occurrence of any entomopathogenic fungus by using 1080 G. mellonella larvae. Insect-associated fungi were isolated from 777 (72%) out of 1080 larvae. The most abundant insect pathogenic fungi were Beauveria spp. (164 isolates) and Metarhizium spp. (40 isolates). Fusarium spp. were very abundant opportunistic fungi recovered comprising 45.69% of the total isolates. The other opportunistic fungi, Aspergillus spp. (14.29%) and Penicillium spp. (2.83%), were less isolated. The pathogenicity of 55 fungal isolates belonging to the genera Beauveria, Metarhizium, Fusarium, Aspergillus and Paecilomyces were evaluated by using 4th instar larvae of G. mellonella. Isolates of Beauveria spp. and Metarhizium spp. proved to be the most virulent isolates recovered. Metarhizium isolate, BMAUM-M3003 was the most virulent isolate and had the shortest LT50 value (0.56 day). The Beauveria isolates, BMAUM-E2001, BMAUM-E3001, BMAUM-E6001, BMAUM-K1001, and BMAUM-K4001 were also very effective (LT50= 1.43, 2.49, 2.56, 2.72 and 2.84 days, respectively). Aspergillus spp. and Fusarium spp. isolates showed very low pathogenic activity to G. mellonella larvae (0-10%). These entomopathogenic fungi may have potential use against a variety of agricultural pests.