Havaalanı yolcu terminal kapasitesi ve Adnan Menderes Havaalanı Dış-Hatlar Terminali kapasite analizi
Airport passenger terminal capacity and capacity analysis at Adnan Menderes Airport International Terminal
  1. Tez No: 73387
  2. Yazar: HATİCE KÜÇÜKÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HAVAALANI YOLCU TERMİNAL KAPASİTESİ VE ADNAN MENDERES HAVAALANI DIŞ-HATLAR TERMİNALİ KAPASİTE ANALİZİ Hatice Küçükönal Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Doç. Dr. Mustafa Öç Dünyada hava taşımacılığına olan talebin artması, son 20 yılda Türkiyedeki hava taşımacılığını da etkilemektedir. Ancak mevcut havaalanlarının kapasitesi talepteki bu artışa ayak uyduramamaktadır. Bu nedenle havaalanlarında yaşanan tıkanıklık, gecikmelere ve yolcuların tüm uçuş deneyimlerine yansıyan memnuniyetsizliklerine neden olan ciddi bir problem olmaktadır. Hava taşımacılığının gelişimi ve büyümesi yeterli havaalanı tesislerinin mevcudiyetine bağlıdır. Bu nedenle, bu çalışmanın ilk bölümünde bir havaalanının tüm kapasitesinin belirlenmesinde gerekli bilgilere sahip olmak için fiziki havaalanı tesisleri ve faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kapasite ve havaalanı kapasite bileşenleri açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise, yolcu terminal binasındaki faaliyetler ve terminal sistemleri incelenerek, terminal kapasitesi hesaplama yöntemleri açıklanmıştır. nAraştırmanın dördüncü bölümünde İzmir Adnan Menderes Havaalanı terminal kapasitesi hesaplanarak uluslararası standartlara ne denli uygun olduğu analiz edilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIRPORT PASSENGER TERMINAL CAPACITY AND CAPACITY ANALYSIS AT ADNAN MENDERES AIRPORT INTERNATIONAL TERMINAL Hatice Küçükönal Civil Aviation Management Anadolu University, Institute of Social Sciences, August 1998 Advisor: Assc. Prof, Dr. Mustafa Öç Increased demand to air travel in the world has affected air transportation sector in Turkey for the last 20 years. However, capacity of the airports has not kept the same rate of progress with demand. So airport congestion has been a serious problem causing delays and passenger dissatisfaction which results in bad image and experience. The growth and development of air transportation is dependent upon adequate airport facilities. For this reason, the physical facilities and functions of the airport were examined to get an idea to determine overall airport capacity in the first part of this study. In the second part of the study, capacity and the distinct elements which affect the capacity of an airport were explained. Then in the third part, terminal capacity calculation methods were studied by examining passenger terminal systems and activities. Finally, in the last part, the capacity of the izmir Adnan Menderes Airport International Passenger Terminal was calculated in order to find if they meet the accepted international standards. IV