NaI(Tl) detektör veriminin 511-1332 keV enerji aralığında belirlenmesi
Determination of detection efficiency for NaI(Tl) detector in the 511-1332 keNaI(Tl) energy range
  1. Tez No: 414016
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ŞULE ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Doğal radyasyon evrenin yaratılışından beri uzun yarı-ömürlü radyoaktif çekirdekler sayesinde günümüze kadar ulaşabilmiş olup Big-bang (büyük patlama) teorisininde en önemli kanıtlarından biridir. Yerkabuğunun derinliklerindeki ve kozmik ışınlardan oluşan doğal radyasyon ile teknolojik gelişmelerle oluşan radyasyonun varlığı detektör adı verilen ölçüm sistemleri ile mümkündür. Günümüzde, radyasyonun tipine ve enrjisine bağlı olarak kullanılan birçok dedektör çeşidi bulunmaktadır. Detektör seçiminde amaca yönelik olarak verimlilik ve çözünürlük en önemli iki parametredir. Bu çalışmada gamma ışını ölçümünde yaygın olarak kullanılan 3X3 boyutundaki NaI(Tl) detektörünün 511, 662, 1173, 1275 ve 1332 keV enerjili gamma ışınları için detektör verimliliği deneysel oalrak elde edilmiş ve sonuçlar literatürdeki hesaplamalarla karşılaştırılmıştır. Bunun yanında detektör çözünürlüğü elde edilerek enerji ile değişimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural radiation has been existed due to the long life of radioactvie nuclei and this is one of the main prediction Big-Bang theory. Measurement of Natural radiation which comes from earth and cosmic rays and man-made technological radiation is possible to use systems called detectors. Nowadays there are many different types of detector depends on radiation types and energy. Detector efficiency and resolution are two main parameters for detector selection. In this study, detector efficiency has been measured for widely used gamma ray detectors of NaI(Tl) detector 3x3 in size at 511, 662, 1173, 1275 ve 1332 keV and the results were compared with the calculations available in the literature. Detector resolutions were also obtained and variation with the energy has been obtained.