Yelek kalıp-model uygulama ve üretim yöntemleri
The Waist-coat mold-model application and production methods
- Tez No: 41402
- Danışmanlar: DOÇ. SAADET ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT ( en fazla 250 sözcük ) : ÖZET Yeryüzünde insanın varoluşu ile birlikte sözü geçmeye başlayan giysi, büyü-' ye inanıştan kaynaklanan gizleme ve örtünme güdüsüyle doğmuş; uygarlığın gelişme - si ile biçimsel ve estetik öğelerin de katılımıyla, insan yaşamının vazgeçilmez bir kullanım aracı ve kimilerinde tutkuya dönüşmüştür. Zamanla giyimini değiştiren insan, mevsime ve modaya göre giyinmek isteğindedir. Önceleri tek tek, kişilerin bedenine göre biçilip dikilen giysiler, zamanla nüfusun ve talebin artmasıyla seri halde üretime giren fabrikalarla Hazır Giyim Sanayini oluşturmuştur. Günümüzde bilinçlenen insanların giyim seçimlerinde, kişilerin kıstası öncelikle, yaşam biçimleri ve özelliklerinin vurgulanması istenmektedir. Bunu kendi içinde yorumlayarak dışa vurmak isteyen kesim, sadece bir kıyafeti alıp giymenin yeterli olmadığını bilir. Kişiliği göstermede giysi tek başına bir yere kadar başarılıdır Ana giysiye uyum sağlıyacak yelek gibi giyim parçaları doğru olarak seçilip kullanıldığında kişiliğin korunması amacı, kısmen de olsa gerçekleşebilecektir. Bugün modacıların farklılık arayışıyla ön plana çıkan ve giyimde zarafetin simgesi olarak onaylanan jreleğin, uzun yıllar gözardı edilmesi, hakkındaki bilgilerin kısıtlı kalmasına neden olmuştur. Ülkemizde hazır giyim işletmelerinde kalıp - model ve üretim aşamasında uygulanan ölçü standartlarının birbirini tutmaması, giysilerin bireysel ve toplumsal bedene uygunluğunu bozmakta, giysi sunma sorunlarını ön plana çıkarmaktadır. Şimdiye değin uygulanan standartlar, ya terzi ölçülerinin bir düzene sokulmasıyla ya da yurt dışından getirtilen, toplumumuzun ulusal beden ölçülerini yansıtmayan standartların aynen kullanılması veya adaptasyonu ölçülerdir. Genel olarak gömleğin üzerine ceketin altına giyilen önden açık giyecek di ye tanımlanan yelek, önceleri kesici ve dürtücü silahlardan, korunmak amacıyla elbise altına giyilen örgü zırh olarak kendini göstermiştir. Daha sonraları işlevi değişerek tamamiyle insan yaşamına yerleşen ve gelişen yelek, gözardı edilemiyecek derecede önemli ve giysiden sözederken unutulmaması gereken detaylardandır. Ceket, kaban, palto gibi üst giyimin içine giyilen ve gece giysilerini tamarnlayan, sağlık açısından göğüs ve sırtı koruma görevinin dışında estetik kaygıların anlatımını da içerebilecek olan yelek, bu yıl da modadaki pek çok boşluğu doldurmaya aday görülmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT ( en fazla 250 sözcük ) SUMMARY The vest is a cloth that it1 s frond side un covered that usually wears on shirt or under the Jacket. At first vest was shaped as braided armour that has wore under the cloth and protected from sword, arrow or Javelin's stroke. Later it's function was changed and also wore civil Life excep fron war. The vest was had a rich history pin our tra - ditional wearing. İt was developed step by step until to day. Vest is cmpletes the wearing as regards estetic while protects the human*s back and chest. The Fashion stylists are searching for new frcms and this searchs turn to wards new vest models.