Laktik asit bakterileri ile ağır metal (Fe(II), Zn(II)) giderimi
Heavy metal (Fe(II), Zn(II)) removal with lactic acid
  1. Tez No: 414033
  2. Yazar: GİZEM GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL SOFU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; yararlı bakteriler (gras bakteri) grubu içinde yer alan özellikle yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin yapımında kullanılan laktik asit bakteri grubundan Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus bakterilerilerinin biyokütlelerinden yararlanılarak, sulu çözeltilerde (demir, çinko) ağır metal giderimi optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. MINITAB programı 23 faktöriyel deney dizaynı kullanılarak biyokütle konsantrasyonu (5-15 g/L), pH (3-9), sıcaklık (20-40 °C) ve biyosorpsiyon süresi parametrelerinin optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. En uygun koşullar altında kullanılan biyokütleler ile % 90-100 Fe(II) ve %70-90 Zn(II) giderim tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma ile su ortamındaki Zn(II) ve Fe(II) iyonlarının gideriminde ST-M7 ve Lb-12 bakteri biyokütlelerinin bir alternatif oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the removal of iron and zinc from aqueous solution with two different biomasses such as Lb-12, ST-M7 and the optimization of removal efficiency using MINITAB program. A full 23 factorial design of experiments was applied to determine the optimum conditions of removal of Fe(II) and Zn(II) from aqueous solution. The three tested factors were biomass concentration (5-15 g/L), pH (3-9), and temperature (20-40 °C). The optimum biomass concentration, pH and temperature were found to be 15 g/L, 9 and 20 °C, respectively. Under optimal value of process parameters, 90-100% Fe(II) and 70-90% Zn(II) removal were obtained with all tested biomasses. Removal results indicated that a promising biomass alternative to ST-M7 and Lb-12 in removing Zn(II) and Fe(II) ions from waters.