Rusya Federasyonu'nun dış ticaret potansiyeli, Türkiye-Rusya ticari ilişkileri
Potential of foreign trade of the Russian Federation trade relationships of Turkey-Russian
  1. Tez No: 41404
  2. Yazar: TANZİLA SOZAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Rusya Federasyonu'nun dışa açılma, serbest piyasa koşullarını uygulama ve dünya ekonomileriyle birleşme yolundaki çabaları sürmektedir. Bu çabalar dünya ekonomik çevrelerinin yakın ilgisini çekmeye devam ediyor. Rusya Federasyonu bu çerçeve içinde Batı dünyasının finansman kaynaklarını, teknolojisini, girişim gücünü ve yönetim tekniklerini ülkesine en kısa zamanda ithal etmek istemekte ve ekonomiyi içinde bulunduğu çıkmazdan bir an önce kurtarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Rusya Fedrasyonu ile gelişme yolunda olan Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler ele alınmış. Rusya Federasyonu'nun serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Türkiye ile ticari ilişkileri artmış ve önem kazanmıştır. Bu öneme bağlı olarak araştırmanın sonucunda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin hangi alanlarda kurulabileceği konusunda öneriler verilmiştir. Araştırmada, Türkiye - Rusya Federasyonu arasındaki ticari ilişkileri belirten dokümanlardan, dış ticaret, ithalat ve ihracat yöntemleri ile ilgili bilimsel eserlerden ve makalelerden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı, Rusya Federasyonu'nun dış ticaretini hangi ülkelerle yaptığı ve Türkiye'nin dış ticaretinde Rusya Federasyonu'nun payının ne olduğunun belirtilmesidir. Ayrıca, Türk firmaların, Rusya Federasyonu pazarına girme kararları, iş ilişkisi şekilleri ve pazarlama taktikleri gibi stratejik ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışmada ülkenin sürdürülmekte olan reform politikaları; ekonomide dış ticaret dahil tekellerin tasviyesi, kamu teşebbüslerinin özelleştirilmesi, tarım reformları, ekonominin milli gelir, istihdam, fiyatlar genel seviyesi, para-kredi hacmi ve dış ticaret politikası üzerindeki etkileri incelenip ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Russian Federation is continuing its efforts in practising the marketing conditions and uniting with world economics. The world committees are still interested in these efforts. The Russian Federation works to export the financial sources, technology, force of entrance and administration techniques of the West and its primary goal is to overcome the economical problems as soon as possible. The economic relations between the Russian Federation and Turkey which is on the way of being a developed country, are studied in this research. The Russian Federation has tried to improve the relations with Turkey gradually during the Russian's passage into free marketing economy. The Russian Federation has given importance, have been presented offers on what fields commercial relations between these two countries can be agreed have been presented at the and of the study. In this research, the documentaries explaining the commercial relations between Russian Federation and Turkey, scientific sources about foreign trade methods of export and import have been made use of. The main goal of this study is to point out which countries Russia has the relations of foreign trade with and to what extend Russia has a share in Turkey's foreign trade. Apart from these, the decision the Turkish firms make about getting into Russian Market, the methods and ways of relations of trade, strategical relations like marketing techniques are analysed in this research. On the other hand, reform politics still continuing in the country, abolishing the monopoly including foreign trade, privatisation of the public institutions, agricultural reforms, the general outlook of economy, employment, national income and prices, credibility and its effects on the policy of foreign trade have also been analysed.