Türk vergi sisteminde yeniden değerlemenin işletmelerin yapılarına etkileri
The Influence of the re-evaluation at Turkish tax system over the structure of the establishments
- Tez No: 41405
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
TEZİN ADI: TÜRK VERGİ SİSTEMİNDE YENİDEN DE?ERLEMENİN İŞLETMELERİN YAPILARINA ETKİLERİ (DOKTORA TEZİ) HAZIRLAYAN : Adnan ERDAL TEZ DANIŞMANI : Prof. Dr. Fevzi DEVRİM TEZ ÖZETİ Enflasyon, mikro seviyede işletmelere makro seviyede ise ülke ekonomisine olum suz yönde tesir etmektedir. Enflasyonun işletmeler ve ülke ekonomisi üzerindeki yı kıcı ve olumsuz tesirlerini bertaraf etmek için bazı tedbirlerin alındığı görülmektedir. Bu tedbirlerden biri olan yeniden değerleme, para değerinin düşmesi üzerine, işlet me bilançolarının revizyona tabi tutularak günün değerlerine uygun hale getirilmesi ni ifade etmektedir. Para değerinin normal kabul edilen dalgalanmaları dışında düş tüğü dönemlerde, iktisadi değerlerin ikame maliyetleri yükselmekte ve maliyet be delleri üzerinden ayrılan amortismanların oluşturduğu fonlar ile yenilenmeleri imkânı ortadan kalkmaktadır. Öte yandan, işletmelerin reel sermayelerini koruyacak miktarda amortisman ayırmaları, üretim maliyetlerinin düşük tesbit edilmesi ve işlet menin fiktif kârlar üzerinden vergilendirilmesi sonucunu doğurmaktadır. Bu durum otofinansman imkânını kısıtlamakta ve işletmelerin yabancı finansman kaynaklarına yönelmelerini zaruri kılmaktadır. Ekonominin sağlıklı geliştiği dönemlerde, işletmeler bilançolarında kayıtlı iktisadi kıymetlerini değerlemeye tabi tutmak ihtiyacını hissetmezler. Yine enflasyon nisbeti- nin düşük seyrettiği dönemlerde yeniden değerlemeye ihtiyaç duyulmaz. Fiyat artış hızının gelirin büyüme hızının üstünde bir seyir takip etmesi ve devamlı olması ha linde ise, gelirden alınan vergiler enflasyon vergisine dönüşmüş olur. Gerçekte bir gelir olmadığı halde enflasyonist büyüme gelir elde edilmiş gibi vergilenmeye başlar. Enflasyonun, işletme faaliyet neticelerini gösteren mali tablolar üzerine etkileri ve bu etkileri gidermede kullanılan araçlar ile yeniden değerlemenin teorik yapısı çalışma mızın birinci bölümünde incelenmiştir. Türk Yergi Sistemine 1963 yılında giren Yeni den Değerlemenin geçirdiği safhalar detaylı bir şekilde incelenmiş, iyi anlaşılabilme si için bu safhalar örnekler ve muhasebe kayıtlarıyla ikinci bölümde gösterilmiştir. Konunun işletme yapılarına etkisi ve muhtemel iktisadi neticeleri genel bir değerlen dirmeye tabi tutulmuş ve üçüncü bölümde ele alınarak çalışma tamamlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF THE RE-EVALUATION AT TURKISH TAX SYSTEM OVER THE STRUCTURE OF THE ESTABLISHMENTS (DOCTORATE THESIS) PREPARED BY : Adnan ERDAL ADVISOR OF THE THESIS : Prof. Dr. Fevzi DEVRİM SUMMARY OF THESIS Inflation has been effecting the establishments at micro level and economy of the Country in macro level in negative manner. It has been observed that some measu res have been taken to eliminate these negative and destructive effects over the es tablishments and the Country economy. The re-evaluation which is the one of these measures interpretes to bring the management financial balance records into the proper position according to the current value by applying revision over them aga inst to the decrease ak monetary value. At the periods when the monetary value decrease exceeding the acceptable normal waves of decrease, substituted costs of the economical values has been increased and the possibility to renew them with the funds occured with amortizations achived through the cost prices has been di sappeared. Besides, not to allocate sufficient amortizations to protect their real capi tals at the establisments causes to determine the production costs all law level ant to assets the taxes according to the fictive profits. This situation causes the obligation at the limitations of autofinance and the approach to the foreign financial sources. At the periods when the economy has been improved in safe, the establishments do not feel any needs of evaluation at their recorded economical values in the balance sheets. And also, it is not felt any needs to re-evaluation at the periods when the ra te of inflation has gone low. the taxes taken from the profit turn into the inflation lax. The inflation grow1.li is started to be taxed as if a profit has been gained altho ugh there are no any profits in fact. The effects of inflation over thi financial picture showing the results of the manage ments functions and the instrument eliminating these effects and the theorilical pro cess of re-evaluation has been examined at the first part of our study. Various phases, terms and applications of the re -evaluation subject which was ente red into the Turkish tax system in I903 has been examined in details and given samp les an financial records at the second part. The effects of the re-evaluation over the management and possible economical results have been taken into our consideration with a general view at the third part and this study has already been concluded. Ill