Hazır giyim üretiminde yapıştırma teknolojilerinin geliştirilmesi
The development of adhesive technologies for confection
- Tez No: 414041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Günümüzde yapıştırma bağlantıları giysi üretiminde geniş kullanım alanına sahiptirler. Ancak yapıştırma işlemi yaygın olarak kullanılmasına rağmen, yapıştırıcılar ile tekstil malzemeleri arasındaki mekanik ve fiziksel ilişkilerin, bağlantıların mukavemet ve diğer özelliklerinin belirlenmesi üzerine yapılmış teorik ve deneysel çalışmalar oldukça azdır. Bu çalışmada, yapıştırma teorileri incelenmiş ve geometri yapısından dolayı mekanik yapıştırma teorisi esas alınarak tekstil malzemelerinin yapıştırma teorisi geliştirilmiştir. Bağlantının dayanıklığı, yapıştırıcın temas alanının toplamı ve yapıştırıcı ile temasta bulunan yüzeydeki tüylülüğün kopma dayanıklığına bağlıdır. Yapıştırılmış tekstil malzemelerinin fiziki-mekanik özelliklerinin belirlenmesi için eğilme ve özel çekme test cihazları tasarlanmıştır. Yapıştırılmış tekstil ürünlerinin mekanik özelliklerinin belirlenmesi için testler uygulanmıştır. Ayrıca giysi üretimindeki yapıştırma işlemi analiz edilmiştir. Tekstil malzemelerinde yapışma bağlantılarının oluşum ve kopma mekanizmaları araştırılmıştır. Teknoloji parametrelerinin (sıcaklık, basınç, yapıştırma süresi ve ayrılma hızı) yapışkan bağlantılarının mukavemetine etkileri incelenmiştir. Bindirme bağlantısının bilgisayar hesap modeli oluşturulmuştur. Deneyler neticesinde elde edilmiş sonuçlar, tekstil malzemelerinin yapıştırma teorisinin doğruluğunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today bonding connections have wide application in the garment production. Despite the widespread use of adhesives, theoretical and experimental researches of relationship between the adhesive and textile are extremely small compared with other industries. Therefore, determining the exact adhesive bond strength parameters and its other properties becomes very difficult. In this study the theory of adhesive bonding examined and the textile material bonding theory is formed. Due to the geometry structure of textile materials bonding theory were developed on the basis of the theory of mechanical bonding. The strength of the bonding depends on the total adhesive contact area and the tensile strength of the surface fibers. To determine the physical-mechanical properties of bonded textile materials special tensile and bending tester is designed. For the determining the bonded textile materials mechanical properties test are applied. Moreover, the bonding process in garment production was analyzed. Mechanisms of formation and breaking of glue used in textile productiıon was investigated. The effects of the adhesive bond strength on technology parameters (temperature, pressure, bonding time and separation rate) was examined. Computation model of the overlay conection was created. Results, obtained in the experimental researches, proves the correctness of the theory of textile material bonding.