Biyobozunur polimerlerle yapışkan tela geliştirilmesi ve uygulama parametrelerinin incelenmesi
Development of adhesive interlining with biodegradable polymers and investigation of application parameters
  1. Tez No: 712052
  2. Yazar: LALA SEYIDZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA GÜRARDA, PROF. DR. MEHMET KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tela konfeksiyon sanayiinde oldukça önemli bir aksesuardır ve giyside iki kat kumaş arasında giysinin görünümü ile duruşunu desteklemek için kullanılmaktadır. Tela; dokuma, örme ya da dokusuz yüzey yapılardan imal edilen ince bir yüzeye sahiptir ve yapışkanlı ya da dikişli olarak kumaşa uygulanmaktadır. Yapışkan telalarda, yapıştırma malzemesi olarak genellikle poliamid, polyester, HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen), LDPE (Düşük Yoğunluklu Polietilen) ve çeşitli kopolimerler gibi petrole dayalı sentetik malzemeler kullanılmaktadır. Telanın yüzeyinde bulunan termoplastik özellikteki bu malzemeler sıcaklık karşısında eriyerek telanın kumaşa yapışmasına sebep olur. Tela endüstrisi petrol bazlı polimerleri artan bir şekilde kullanan büyük bir endüstridir. Bu malzemeler çevre dostu üretime destek vermemekte; doğada zamanla bozunmamaktadırlar. Bu çalışmada, tela üretiminde petrol bazlı geleneksel yapışan polimerler yerine, çevre dostu biyobozunur polimerlerin kullanılması hedeflenmiştir. Bu amaçla öncelikle biyobozunur polimer olarak seçilen polilaktik asit (PLA) ve polikaprolaktan (PCL) ile referans olarak seçilen biyobozunur olmayan HDPE polimerleri kullanılarak kaplama yöntemiyle yapışkan telalar elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen yapışkan tela numuneleri farklı uygulama parametreleri altında bir gömleklik kumaş üzerine yapıştırılarak çeşitli testler uygulanmıştır. Test sonuçlarının değerlendirilmesiyle optimum tela kaplama ve uygulama parametreleri ortaya konulmuştur. Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Biriminin (BAP) Proje No: FHIZ-2021-394 Hızlı Destek Projesi ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interlining is a very important accessory in the garment industry and is used between two layers of fabric in the garment to support the appearance and stance of the garment. Interlining has a thin surface made of woven, knitted or non-woven surface structures and is applied to the fabric with adhesive or stitching. In adhesive interlinings, petroleum-based synthetic materials such as polyamide, polyester, HDPE (High Density PolyEthylene), LDPE (Low Density PolyEthylene) and various copolymers are used as bonding material. These thermoplastic materials on the surface of the interlining melt against the temperature and cause the interlining to bond to the fabric. The interlining industry is a large industry that uses petroleum-based polymers increasingly. These materials do not support environmentally friendly production. It does not degrade over time in nature. In this study, it is aimed to use environmentally friendly biodegradable polymers instead of petroleum-based polymers in interlining production. The subject of this study is optimization of the application parameters of this interlining to the garment fabric by developing an environmentally friendly, adhesive interlining with biodegradable polymers. This study was supported by Bursa Uludag University Scientific Research Projects Coordination Unit (BAP) Project No: FHIZ-2021-394.