Bazı polinükleer komplekslerin katekolaz ve katalaz-benzeri aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of catecholase and catalase-like activities of some polynuclear complexes
- Tez No: 414040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında literatüre benzer olarak dokuz homodinükleer Cu(II)-Cu(II), homotrinükleer Cu(II)-Cu(II)-Cu(II) ve heterodinükleer Cu(II)-Mn(II) kompleksi sentezlenmiştir ve daha sonra komplekslerin katekolaz ve katalaz olmak üzere iki farklı enzim aktivite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla herbir kompleksin oksijen varlığında 3,5-di-t-bütilkatekolün 3,5-di-t-bütilkinona yükseltgenmesi reaksiyonundaki ve imidazol varlığında hidrojen peroksitin disproporsiyonu reaksiyonundaki katalitik etkinlikleri incelenmiştir. Komplekslerin enzim kinetiği çalışmaları için Michaelis-Menten modeli uygulanmıştır. Yapılan enzim aktivite çalışmaları sonucunda tüm komplekslerin iyi düzeyde katekolaz ve katalaz enzim aktivitesine sahip oldukları belirlenmiştir. Ancak homodinükleer Cu(II)-Mn(II) komplekslerinin diğer komplekslere oranla daha iyi düzeyde her iki enzim aktivitesine sahip oldukları görülmüştür. Dinükleer kompleksler için her iki enzim çalışmalarında gerçekleşen reaksiyonlara ait olası mekanizmalar da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In analogy to the literature in this study nine homodinuclear Cu(II)-Cu(II), homotrinuclear Cu(II)-Cu(II)-Cu(II) and heterodinuclear Cu(II)-Mn(II) complexes were synthesized and then the complexes catecholase and catalase including two enzyme activity studies have been performed. For this purpose, catalytic activity properties of each complex in the oxidation reaction of 3,5-di-t-butylcatechol to the 3,5-di-t-butilquinone in the presence of oxygen and disproportionation reaction of hydrogen peroxide in the presence of imidazole were investigated. Michaelis-Menten enzyme kinetics model was applied for the enzyme kinetics studies of the complexes. All of the complexes made as a result of enzyme activity studies are determined to have a good level of activity of the enzyme catecholase and catalase. However homodinuclear Cu(II)-Mn(II) complexes have been shown to have a greater level of activity of both enzymes there with the other complexes. Possible mechanisms for the dinuclear complexes have been proposed for the reaction that occurs in both enzymes work.