Cosmological solutions of some string inspired modified theories of gravity
Sicim kuramlarından esinlenen bazı kütleçekim kuramlarının kozmolojik çözümleri
  1. Tez No: 414061
  2. Yazar: NESLİHAN OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR TEKİN DERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde düşük enerjilerde etkin sicim alan kuramlarından esinlenen dört ve/veya daha yüksek boyutlarda tanımlı bazi kütleçekim teorileri incelenmektedir. Bu teorilerin varyasyonel alan deklemleri uzay-zaman manifoldu üzerindeki dış diferansiyel formlar cinsinden verilen bir Lagrange çarpanları yöntemiyle belirlenmektedir. Bu denklemlerin kozmolojik çözümleri, özellikle içinde bulunduğumuz üç boyutlu uzayın anizotropisi ve geç zamanlarında ivmelenerek genişlemesi üzerinde durularak incelenmektedir. En son gözlemsel veriler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Some modified theories of gravity in four and higher dimensions that are motivated by the low energy effective string field theories are considered. The corresponding variational field equations are derived using the method of Lagrange multipliers in the language of exterior differential forms over the space-time manifold. Cosmological solutions are discussed, paying special attention to the anisotropy and the late-time acceleration of the expansion of our three dimensional space. Comments on recent observational data are made.