Kamu bankalarının özelleştirilmesi
The Privatization public banking
  1. Tez No: 41408
  2. Yazar: ASUDE SEDEFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYFULLAH ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bankacılık sektörünün hızla geliştiği günümüzde bankacılık sektörü etkinlik ve verimliliğin artışının sağlanması sorunuyla karşıkarşıyadır. Bu sorunun çözümü bankacılık sektörünün gelişimi ile birlikte ülke ekonomisinin gelişimini de arttıracaktır. Dünyada uluslararası bankacılık anlayışının yaygınlaştığı bir ortamda Türkiye bankacılık sektörünün Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren kamu ağırlıklı gelişimi dik kati çekmektedir. 1980 sonrası ekonomik gelişmelerin çerçevesinde bankacılık sektöründe kamu bankalarının ekonomideki paylarının azaltılarak sektörde verimlilik ölçütünün esas alınması gündeme gelmiştir. Çalışmamızda Türkiye'de bankacılık sisteminin yapısı ve kamu bankacılığı başlığı altında Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemde bankacılığın gelişimi ilk bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde 190 sonrası Bankacılık sektöründeki gelişmelerin çerçevesinde kamu ve özel sermayeli bankacılığın performans analizi nitel ve nicel göstergeler ile ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise özelleştirme uygulamalarının dünyada gelişimi, Türkiye'de gelişimi ve kamu bankaları açısından önemi vurgulanarak kamu bankalarının sorunları ve çözüm önerileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The privatization public banking is important for Turkey. Because economic improvements is relatively banking improvements. The world banking has been in volved since 1950 in supporting the growth of development banking in developing countries its objective has been the building of self-reliant institutions that can effec tively mobilize resources and allocate them to efficent and productive investments. In this effort the Bank and its affiliates have been conscious of the critical importance of the quality of staff needed to manage the development banks. Today, the internationalization of banking is rapidly improvements, the trans formations that have taken place in the European banking sector to come to terms with the mew situation are highly expressive of this internalization process. In the Development Banking sector's is highly profix, efficently, procutifin vestments, minimum costs and maximum performance. The privatization is cause high proctuctivite banking sector.