Hub location and routing problem
ADÜ yer seçimi ve rotalama problemi
  1. Tez No: 414102
  2. Yazar: SİNAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ, DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ana dağıtım üsleri (ADÜ), çoklu dağıtım sistemlerinde noktalar arasında talebin toplandığı ve dağıtıldığı özel tesislerdir. ADÜ yer seçimi problemlerinde amaç ADÜ'lerin yerinin tespit edilip diğer talep noktalarını ADÜ'lere doğrudan atamaktır. Talebin doğrudan yapılan atamaya yetecek kadar yüksek olmadığı durumlarda doğrudan yapılan atamaların kullanılması gereken araç sayısını artırması ve bu araçların verimliliğini düşürmesi sebebiyle ADÜ yer seçimi probleminin genişletilmesi gerekmektedir. Bu yüzden aynı ADÜ'ye atanan talep noktaları arasında bölgesel turlar oluşturmak ölçek ekonomilerinden faydalanmak ve araç masraflarını düşürmek için gerekmektedir. Fakat, bütün talep noktalarına bölgesel turlar aracılığıyla gitmek çoklu dağıtım sistemleri için en iyi çözümü oluşturmamaktadır. Bu yüzden çalışmamızda her bir talep noktasının oluşturulan bölgesel turlara ya da ölçek ekonomilerinden faydalanmadan doğrudan ADÜ'lere atanma ihtimali vardır. Bu problem için doğrusal karışık tamsayılı matematiksel model önerilmiştir ve geçerli eşitsizliklerle model kuvvetlendirilmiştir. Ayrıca Benders ayrıştırma yöntemi kullanılarak problem için kesin sonuçların bulunması amaçlanmıştır. Büyük ölçekli problemlerin çözülebilmesi için aşamalı sezgisel çözüm yöntemi geliştirilmiştir. önerilen tüm model ve algoritmalar, literatürde kullanılan TR ve CAB data setleriyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hubs are special facilities that consolidate and disseminate flows in many-to-many distribution systems. The hub location problem aims to find locations of hubs and allocate non-hub nodes directly to the hubs. However, this problem is necessary to extend when nodes do not have sufficient demand to justify direct connections between the non-hub nodes to the hubs since such direct connections increase the number of vehicles required and decrease the utilization of vehicles. Hence, it is necessary to construct local tours among the nodes allocated to the same hubs to generate economies of scale and to decrease vehicle costs. Nevertheless, forcing each non-hub node to be visited by a local tour is not the best way to design a many-to-many distribution system. Therefore, in this study two options for each non-hub node are given: (i) either it could be visited by a local tour or (ii) it could be directly connected to a hub without an economy of scale. We develop a mixed integer programming formulation and strengthen it with valid inequalities. We also develop three different Benders formulations as exact solution methods. In addition, we develop a hierarchical heuristic with two phases in order to solve large-sized problem instances. We test the performances of our solution methodologies on CAB and TR data sets.