Tüketici marka algılamaları ve satınalma davranışı: Binek otomobil örneği
Consumers brand perceptions and purchasing behavior: A study on automobiles
  1. Tez No: 41411
  2. Yazar: FİGEN AKÇA ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİCAN KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Günümüz rekabet şartlarında firmaların başarılı olabilmeleri için tüketici davranışı hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Tüketici davranışı, temel olarak dışsal çevre değişkenleri, davranışı etkileyen kişisel faktörler ve tüketici karar verme sürecinden oluşur. Bu araştırmanın amacı tüketicilerin otomobil satın alırken kullandıkları karar verme sürecini ithal ve yerli otomobil sahipleri yönünden incelemek, yerli ve ithal otomobillerin tüketiciler tarafından nasıl algılandığını pazarlamada kullanılan çok boyutlu ölçekleme yöntemiyle belirlemektir. Çalışma konusu olarak otomotiv sektörünün seçilmesi ise bu sektörün ülkemizde özellikle pazarlama, satış ve servis ağı, banka ve sigorta gibi hizmet sektörlerini gelişmesinde lokomotif görevi alması ve öldükçe dinamik bir sektör olmasıdır. Tezin araştırma bölümü üç aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada tüketicilerin otomobil satın alırken dikkate aldıkları kriterler belirlenmiştir. İkinci aşamada karar verme süreci ile ilgili veriler toplanmıştır. Üçüncü aşamada ise ülkemizde bugüne kadar bilimsel çalışmalarda kullanılmamış bir yöntem olan, kriterlere dayalı olmayan verilerin kullanıldığı non-metrik çok boyutlu ölçekleme analizi için gerekli veriler elde edilmiştir. Yapılan istatistiki analizler sonucu yerli ve ithal otomobil sahipliğine göre karar verme sürecinin bazı aşamalarında farklılıklar olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca çalışmaya katılanların yerli ve ithal otomobilleri çok farklı olarak algıladıkları görülmüştür. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Firms must have enough knowledge about consumer decision making process in order to be successful in today's competitive market. Consumer behavior basically consists of external environmental variables, personal factors influencing behavior and consumer decision process. This study aims to investigate the decision process consumers go through during the purchase of their automobiles and to find out how domestic and imported automobiles are perceived by the consumers through multidimensional scaling technique used in marketing. The subject of the study was chosen as automobile industry because of its role on the development of the service sectors such as marketing, sales, banking and insurance. The research part of the study consisted of three steps. The aim of the first step was to determine the evaluative criteria used by the consumers while purchasing their automobiles. In the second step data about consumer decision making process were obtained. In the third step data required for non-attribute based non-metric multidimensional scaling technique which has never been used in the scientific studies in Turkey, were obtained. As a result of the statistical analysis made, distinctions between the decision process of the ownwers of the domestic and imported automobiles were observed. Also, it was seen that the two groups perceive domestic and imported automobiles differently. IV