Üstün yetenekli öğrencilerin benlik kavramlarına ilişkin bir araştırma
Self-concept of gifted students
- Tez No: 41412
 - Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BIYIKLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
52 BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde, önce araştırmanın amaç, yöntem, bulgu ve yorumlarına ilişkin özet ve sonuçlara yer verilmiş, daha sonra bu alanda yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur. özet ve Sonuçlar Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli öğrencilerin genel benlik kavramlarının olumluluk düzeyi ve benlik kavramlarını oluşturan alt boyutların (Akademik Yeterlik, Sosyal Kabul, Atletik Yeterlik, Fiziksel Görünüm, Davranışsal Yönelim, Genel Kendilik Değeri) sınıf ve cinsiyet değişkenine bağlı olarak, normal öğrenciler ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu, 1994-1995 öğretim yılında İnanç Vakfı Lisesi orta 1. ve 2. sınıf düzeylerinde okuyan 62 üstün yetenekli ve Ankara ili belediye sınırları içinde bulunan, alt sosyo -ekonomik düzeyi temsil eden bir ilköğretim okulunun 6. ve 7. sınıf düzeylerinde okuyan 74 normal öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmada; genel benlik kavramının olumluluk düzeyini ölçmede; Piers-Harris Çocuklar için Benlik Kavramı Ölçeği, benlik kavramına İlişkin alt boyutların incelenmesinde ise; Harter Çocuklar için Benlik Algısı ölçeği kullanılmıştır. Genel benlik kavramına ilişkin veriler; araştırma desenine uygun, varyans analizi (MANOVA) ile, benlik kavramını oluşturan alt boyutlara ilişkin veriler ise; araştırma desenine uygun, faktörlerde tekrar ölçümlü varyans analizi (MANOVA) ile çözümlenmiştir.53 Araştırmanın amacına uygun olarak toplanan veriler belirtilen istatistiksel yöntemlerle analiz edildiğinde; 1. Üstün yetenekli öğrenciler ile normal öğrenciler genel benlik kavramları açısından karşılaştırıldığında: Genel benlik kavramlarının olumluluk düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sınıf düzeyleri ve cinsiyet değişkenlerinin de anlamlı farklılıklara yol açmadığı gözlenmiştir. 2. Üstün yetenekli öğrenciler ile normal öğrencilerin benlik kavramlarını oluşturan alt boyutlar karşılaştırıldığında; alt boyut ve sınıf değişkenleri temel etkisi gözlenmiş, cinsiyet değişkenine ilişkin anlamlı farklılık bulunamamıştır. Her iki grubun alt boyut ortalamaları arasında yapılan tukey testi sonucunda, Genel Kendilik Değeri boyutunda öğrencilerin en olumlu benlik kavramına sahip oldukları ve Fiziksel Görünüm, Sosyal Kabul, Atletik Yeterlik boyutlarından alman puanların ortalamaları arasında anlamlı farkların bulunduğu saptanmıştır. Üstün yetenekli öğrencilerin benlik kavramlarını oluşturan alt boyutların kendi içinde karşılaştırılmaları sonucu; en yüksek ortalamanın Genel Kendilik Değerine ait olduğu, Davranışsal Yönelim ve Akademik Yeterlik boyutlarına ait ortalamaların sadece Fiziksel Görünüm ile Atletik Yeterlik boyutlarına ilişkin puanların ortalamalarından anlamlı derecede farklı olduğu bulunmuştur. Normal öğrenciler arasında yapılan benzer analizde ise; en yüksek ortalamanın Genel Kendilik Değeri ve Davranışsal Yönelim boyutlarına, en düşük ortalamanın ise Sosyal Kabul boyutuna ait olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The purpose of this study is to determine the differences between the gifted and non-gifted students in terms of“global self concept”and“different facets of self concept (Scholastic Competence, Social Acceptance, Athletic Competence, Physical Apperance, Behavioral Conduct, Global Self-Worth) ”. 'Sex' and 'grade' variables are also taken into account while making the analysis. The sample group consists of 62 gifted and 74 non-gifted high-school students all in 6th and 7th grades. Piers-Harris Children's Self Concept Scale is used for measuring the“global self concept”while“different facets of self concept”are assessed by Harter Self Perception Profile for Children. The statistical tecniques used for the study are multiway analysis of variance (Manova) and tukey test. The findings of the study indicate that, there isn't a significant difference between the gifted and non-gifted students in terms of“global self concept”. Besides, no difference has been found out between the students of different sexes and grades. When the comparision is made in terms of the different facets of self concept, the facets themselves and the grade are the variables having basic effects whereas 'sex" causes no significant differences. When the self concepts of gifted and non-gifted students are compared it is found that the gifted group has a more positive self concept in 'Social Acceptance' domain whereas the non-gifted group has higher mean scores in 'Athletic Competence' and 'Behavioral Conduct'. No significant differences are found in the other domains.57 When each group is analysed taking the 'Grade' variable into account, it is found that while the non-gifted students in 7 th grade have a more positive self concept than the ones in 6th grade in 4 of the 6 categories (Social Acceptance, Physical Apperance, Behavioral Conduct, Global Self- Worth) there isn't such a difference between the 6th and 7th grade gifted students. After the outcomes of the study, some recommendations are included in the thesis.