Kesici takım, kesme hızı ve malzeme cinsinin yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cutting tools, cutting speed and material type in surface roughness
  1. Tez No: 414124
  2. Yazar: MEHMET CEVİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapılan tezde mekanik ve kimyasal özellikleri belirlenmiş Ç1050 imalat çeliği üç farklı kesme hızı (100, 180, 280 m/dak), üç farklı talaş derinliği (1, 1.5, 2 mm), üç farklı ilerleme (0.1, 0.2, 0.3 mm/dev) miktarları sabit tutularak üç farklı kesici takım (TCMX-WF, TCMT-PF, TCMT-MF) ile toplam 81 numune ayrı ayrı işlenmiştir.Elde edilen pürüzlülük değerleri ölçülerek kesici uçların aşınma miktarları mikroskop ile incelenmiştir.Böylece malzemeye uygun kesici takım ,ilerleme, kesme hızı ve talaş derinliği belirlenmiştir.Kesme hızı-talaş derinliği-ilerleme miktarı grafikleri oluşturularak malzemeye uygun Kesme hızı ve talaş derinliği seçimi yapılmıştır.Yapılan çalışmada elde edilen değerler doğrultusunda kesici takım tasarımı ve üretimi için veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır. Kesme hızının belirli bir seviyenin (bu araştırma için 160 m/dak) üzerine çıkması kaplamasız kesici takımlarda yüzey pürüzlülüğünü arttırırken,kaplamalı karbür kesici takım için daha yüksek kesme hızları ile yüzey pürüzlülüğü daha da düşmektedir.Bu çalışmada kaplamasız takım ile en iyi yüzey kalitesi 160 m/dak ile elde edilirken; kaplamalı karbür takım ile 280 m/dak da elde edilmiş ve buradaki yüzey kalitesi kaplamasız takıma oranla oldukça iyidir. Talaşlı imalat esnasında kesici takım, birikinti talaş, aşınma, çentik, aşırı ısı oluşumu ve titreşim yüzey pürüzlülüğünü arttıran etmenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the manufacturing steel (Ç1050) that known mechanics and chemical properties three different cutting speeds (100,180,280 m/min), three different cutting depths (1, 1.5, 2 mm), three different feed rates (0.1, 0.2, 0.3 mm/dev) and with three different cuttings was processed. In this experiment, total 81 pieces were turned. Surface roughnesses that found were measured and wearing rate of cutting tools was investigated. In this way , tool life and optimum cutting tool for materials was determined.The graph was drawn associated with cutting tool, feed rate, cutting speed, depth of cut so optimum cutting speed and depth of cut was chosen for material. In result of this study, we planed to constitute a database for cutting tool design and production. When the cutting speed increased to over of determined a speed (for his study 160 m/dak), in mill-finish cutting tools surface roughness was increased. On the other hand, in plated cutting tools surface roughness was decreased. İn this study, with mill finish cutting the best surface quality with 160 m/min cutting speed was accured. Also the best surface quality with plated carbide tool in 280 m/min cutting speed was accured. Surface quality that was acured with was plated carbide tool is better than surface quality which was acured with mill-finish cuttuing tool. As a result, during machining cutting tool, resudial shavings notch, high temperature and vibration are factors which increase surface roughness.