Talaşlı imalatta kesme parametreleri ve işleme proseslerinin optimize edilmesiyle takım ömrü ve üretim hızının arttırılması çalışması
Study on increasing tool life and production speed by optimizing cutting parameters and machining processes in machining
- Tez No: 934388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Talaşlı imalatta, işlenecek parçanın malzemesini tanımak önemlidir. Malzemenin standardı, kullanılacak kesici takımın kalitesi ve kesme hızı hakkında bilgi verir. Kesme derinliği (ap) ve ilerleme değeri (fz), iş parçasının şekline ve operasyonun kaba, orta kaba veya finiş aşamasında olup olmamasına bağlıdır. Kesme hızı (Vc) ise kesici takımın kalitesi ve malzeme türüne göre belirlenir. Takım kalitesi, yalnızca kaplamayı değil kullanılan karbür yapısını da içerir; bu da uygun kesme hızını belirlemede etkilidir. Bu çalışmada talaşlı imalatta kullanılan kesici takımların kesme parametrelerinin (kesme hızı, ilerleme oranı, talaş derinliği) takım ömrü üzerindeki etkisi incelenmiştir. 6 adet 2344 malzeme kalıp parçası aynı özellikteki 2 adet freze ile trokoidal ve geleneksel frezeleme ile işlenmiştir. Trokoidal kesim metodu ile çalışan takım 9dk 54sn çalışarak 30,58µm aşınmış, geleneksel kesim metodu ile çalışan takım 17dk 40sn çalışarak 153,28µm aşınmıştır. Trokoidal kesim metodunun geleneksel kesim metoduna göre hem hız hem de takım ömrü olarak daha avantajlı olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In machining, it is important to recognize the material of the part to be machined. The standard of the material gives information about the quality of the cutting tool to be used and the cutting speed. The depth of cut (ap) and feed rate (fz) depend on the shape of the workpiece and whether the operation is in the rough, medium rough or finishing stage. The cutting speed (Vc) is determined by the quality of the cutting tool and the type of material. Tool quality includes not only the coating but also the carbide structure used, which is also influential in determining the appropriate cutting speed. In this study, the effect of cutting parameters (cutting speed, feed rate, chip depth) of cutting tools used in machining on tool life was investigated. 6 mold parts of 2344 material were machined by trochoidal and conventional milling with 2 milling cutters of the same specification. The tool working with trochoidal cutting method was worn 30,58µm in 9 minutes 54 seconds and the tool working with conventional cutting method was worn 153,28µm in 17 minutes 40 seconds. The trochoidal cutting method proved to be more advantageous than the conventional cutting method in terms of both speed and tool life.