AISI 304L paslanmaz çeliğin MIG ve TIG kaynak yöntemleriyle birleştirilmesinde kaynak parametrelerinin etkilerinin incelenmesi
The investigate of effect welding parameter AISI 304L type stainless steel with TIG and MIG welding
  1. Tez No: 414151
  2. Yazar: MURAT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI, DR. TOLGA MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Paslanmaz çeliklerin yüksek korozyon dayanımları, farklı sıcaklık aralıklarında kullanıma uygun olmaları, kolay şekillendirilmeleri ve estetik bir görünüm sunmaları, bu malzemenin geniş kullanım alanlarının olmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında kaynaklı birleştirmelerde yaygın olarak kullanılan, östenitik paslanmaz çelikler sınıfından AISI 304L malzeme seçilerek incelemeye tabi tutulmuştur. TIG ve MIG kaynak yöntemleri kullanılarak birleştirilmiş olan AISI 304L paslanmaz çelik malzemelerden kaynaklı numuneler alınarak, mekanik ve mikroyapısal özellikleri incelenmiştir. Kaynaklı birleştirmeler farklı parametreler kullanılarak yapılmıştır. MIG kaynaklı numunelerde kaynak kesitinde, TIG kaynaklı numunelerde ise kaynak alt yüzeyi boyunca elektron mikroskobu ile yüzey morfolojisi incelenmiştir. Ayrıca MIG uygulamalarında, Vickers mikrosertlik ve çekme dayanımı, TIG uygulamalarında ise çekme deneyi gibi test yöntemleriyle kaynak bölgesinin mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda, TIG ve MIG kaynaklı numunelerde, seçilen parametrelere bağlı olarak mekanik özelliklerde ve mikro yapılarda ortaya çıkan farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The stainless steels are widely used due to their corrosion resistance, being suitable for different temperatures, easy forming and aesthetics view. In this thesis study, the AISI 304L material from the category of austenitic stainless steels which is widely used in welding process is examined. Welding samples are taken from the AISI 304L materials which were welded by TIG and MIG welding types and are used for study of their mechanical and microstructural properties.The studies were done with different parameters. The surface morphology in MIG type welded samples and in TIG type welded samples, welding section and bottom surface of welding section is examined respectively with an electron microscope. Moreover, by the help of tests such as Vickers micro hardness and tensile strength on MIG samples and tensile strength test on TIG samples, mechanical properties of welded area samples are compared. In the end of studies, it has been found that mechanical properties and micro structures of TIG and MIG welded samples differs according to the parameters.