Pazarlamada dağıtım kanalları seçimi ve yönetimi kararları
The Distribition channels in marketing and decisions of management
- Tez No: 41416
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Günümüz çağdaş pazarlama anlayışında pazarlamanın rolü, tüketicilerin ve diğer kullanıcıların ihtiyaçlarını ve arzularını belirlemek, ekonomik çabaları bu ihtiyaç ve arzuların doyumuna yönelmektir. Pazarlama sistemi, çağdaş bir ekonominin pazara sünmeyi olanaklı kıldığı sonsuz sayıda mallarla, tüketicilerin çok çeşitli ve değişen arzuların arasında bir uyum sağlamakla yükümlüdür. Tüketici ile işletme arasında varolaması gereken bu uyumun sağlanmasında çeşitli pazarlama araçlarından yararlanılmaktadır. Bu araçlardan en önemlilerinden birisini de işletmenin kullandığı dağıtım kanalları oluşturmaktadır. Dağıtım kanallarından beklenilen etkinliğin sağlanabilmesi için, işletmeler tarafından pazara sunulan mal ve hizmetlere ilişkin uygun dağıtım kanalı türlerinin seçimi, dağıtım kanalı sisteminin tasarımı ve yönetimi büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, işletmelerin dağıtım kanalı sisteminin nasıl oluşturduklarını ve oluşturulan bu sistemi etkin bir biçimde çalıştırabilmek için gerçekleştirilen yönetimsel çabaları ortaya koyabilmektir. Ayrıca, hem işletme hemde tüketici tatminini sağlayabilmek amacıyla dağıtım kanalı sisteminin etkin bir pazarlama aracı olarak kullanmanın yollarını belirleyebilmektir. Ayrıca bu çalışma, üretilen değerlerin en etkin bir biçimde tüketicilere ulaştırabilmek amacıyla, pazarlamada dağıtım kanallarının seçiminde ve bunların yönetiminde işletmelere ışık tutmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde dağıtım kanallarına ilişkin kavramsal açıklamalara yer vermiş, ayrıca dağıtım kanallarında yerine getirilmesi gereken fonksiyonlar belirlenmeye çalışmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde işletmeler tarafından yoğun bir biçimde kullanılan dağıtım kanalı yapıları ayrıntılarıyla incelenmiştir. Aracılar, tüccar aracılar ve yardımcı aracılar olmak üzere iki grupta ele alınıp, bunların özelliklerine ve fonksiyonlarına ilişkin geniş bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde dağıtım kanalı sisteminin nasıl oluşturulduğu, çeşitli dağıtım kanalı sistemi türlerinin neler olduğu, dağıtım kanalı sisteminin uygulanması gereken başlıca politika ve stratejiler ve dağıtım sisteminin nasıl işlediği konularına yer verilmistir.Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise dağıtım kanalı tasarımının nasıl gerçekleştirildiği ve oluş turulan dağıtım Tfanalı sisteminin nasıl yönetildiği konularına açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The role of marketing in modern marketing concept is determine wants and needs of consumers and the other users. The other side of this role is to direct economical efforts in order to satisfy these wants and needs. Marketing system is a medium between different kinds of goods and changing needs of consumers. Various marketting tools are used to make a synconization between consumers and firms, one of the most important tool is distribution channels. In order to obtain enough efficiency from distribution channels, selecting the channels, designing the channel sys - tern and managining the channel system are very important subjects. The aim of this study, is to evaluate and design the channel system, to use this system for consumer satisfaction as an effective marke\ting tool. In the first part, there are explanations about markett ing channels and their function. In the second part, the structure of the distribution channels, midlemen, agents and secondarymelemen and their featuresand functions are dis cussed. In the third chapter, establishing the channel system, various kinds of distribution channel systems, distribution policies, strrtegies and operation of the system are evalua - ted. In the last chapter, managing and directing the channel functions, channel system design are explained briefly. In“conclusion and suggestions”some remarks and rasults about the research are disccussed.