Konaklama işletmelerinde dağıtım kanalı olarak internet kullanımı ve sosyal medyanın artan rolü: Konya örneği
Internet usage as a distribution channel in the accommodation enterprises and the increasing role of social media: The case of Konya
- Tez No: 510157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT NEVFEL ELGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Turizm işletmelerinin, üretmiş oldukları hizmetlerin pazarlanmasında, turizm arzı ile talebi arasındaki bağlantıyı oluşturan aracı işletmelerin bütününe dağıtım kanalı denilmektedir. Zaman ve dağıtım maliyetleri, satış hacmini doğrudan etkiler. Bu nedenle uygun dağıtım kanalı seçimi, ürünlerin pazarlanması kadar önemli kararlardan biridir. Hizmetlerin farklılaştırılması ve fiyat stratejileri gibi farklı ihtiyaçları için konaklama işletmelerinin esnek bir pazarlama aracı olarak interneti kullanmalarından dolayı, internetin konaklama işletmelerinde en fazla dağıtıma yönelik kararlarda etkili olarak kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca günümüzde çokça kullanılan sosyal medya ağları sayesinde pazarlamacılar tüketicileri izleyebilmekte, düşüncelerine ve tercihlerine yön veren etmenleri belirlemekte ve tercihlerini yönlendirmeye çalışmaktadırlar. Konya bölgesinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde 214 yönetici ile yapılan anket çalışmasında, Kronbach Alpha ile uygunluk testi yapılmış değerlerin yüksek olduğu belirlenip faktör analizi yapılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan kişilerin faktör ortalamalarının işletmenin ağırlıklı çalıştığı pazara göre değişip değişmediğini tespit etmek için Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır. Örneklem grubunu oluşturan kişilerin faktör ortalamalarının demografik değişkenlere göre değişip değişmediğini tespit etmek için non-parametrik bir test olan Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. İşletmelerin yoğun şekilde internet ve sosyal medyayı kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intermediary institutions forming the link between the tourism supply and demand within the concept of marketing the goods that tourism enterprises produce is called the distribution channel. Time and distribution costs directly affect sales volume. for this reason, the choice of an appropriate distribution channel is one of the most important decisions as the marketing of products. It seems that the internet has been used effectively as a flexible marketing tool in the decision making for accommodation businesses with the aim of services diversification, price strategies and different needs. In addition, thanks to the widely used social media networks, marketers are able to monitor consumers, identify factors that shape their thinking and preferences and try to addressing their preferences. The questionnaire survey was conducted with 214 managers in the accommodation companies that operating in Konya region, The results of the consistency test with Kronbach Alpha Test were found to be high and factor analysis was made.The Kruskal Wallis Test was applied to determine whether the factor averages of the sample group were changed according to the operator's predominantly working markets. The Mann-Whitney U Test, which is a non-parametric test, was applied to determine whether the factor averages of the sample group varied according to the demographic variables. It has been found that the tourism enterprises use the internet and social media heavily.