5-6 yaş grubunda çocuğu bulunan ailelerin okul öncesi eğitime bakışı
5-6 year olds parents views about preschool education
  1. Tez No: 41417
  2. Yazar: BİRSEN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
oz Bu araştırmanın amacı, ailelerin okulöncesi eğitim hakkındaki bilgileri, okulöncesi eğilimin önemi, okulöncesi eğitim kurumlarındaki uygulamalara ilişkin görüşleri ve bu görüşler ile sosyo-ekonomik düzey, anne-babanın cinsiyeti eğitim durumları ve çocukların okulöncesi eğitim almış olup olmaması arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmaya, random yoluyla seçilen 60 anne ve 60 baba olmak üzere 120 anne- baba katılmıştır. Araştırma Verileni geçerlik ve güvenilirliği araştırmacı tarafından kanıtlanmış olan Ailelerin Okulöncesi Eğitime Bakış Ölçeği ile toplanmıştır. Veri analizi sonucu ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır. 1. Okulöncesi eğitim hakkındaki bilgileri bakımından sosyo-ekonomik düzeyi alt, orta ve üst seviyede olan ailelerin görüşleri önemli farklılıklar göstermektedir. 2. Anne ve babaların cinsiyetine göre, okulöncesi eğitim hakkında bilgi sahibi olma derecelerinde aralarında önemli farklılıklar yoktur. 3. Çocuğu okulöncesi eğitim alan aileler ile bu eğitimi almayan ailelerin görüşleri okulöncesi eğitim hakkında bilgi sahibi olmaları bakımından önemli farklılıklar göstermektedir. 4. Eğitim durumları farklı olan ailelerin okulöncesi eğitim hakkındaki bilgileri önemli farklılıklar göstermektedir. 5. Okulöncesi eğitimin önemine ilişkin, sosyo-ekonomik düzeyi alt, orta ve üst seviyede olan ailelerin görüşleri önemli farklılıklar göstermekledir. 6. Anne ve babaların cinsiyetine göre görüşleri, okulöncesi eğitimin önemi kon usunda önemli farklılıklar göstermemektedir. 7. Okulöncesi eğilimin önemi konusunda, çocuğu okulöncesi eğitimi almış olan aileler ile çocuğu bu eğitimi almayan ailelerin görüşleri önemli farklılıklar göstermektedir. 8. Eğilim durumları farklı olan ailelerin, görüşleri okulöncesi eğilimin önemi konusunda önemli farklılıklar göstermektedir. 9. Okulöncesi eğilim kurumlarındaki uygulamalara ilişkin ali, orta ve üst seviyede olan ailelerin görüşleri önemli farklılıklar göstermemektedir. 10. Okulöncesi eğitim kurumlarındaki uygulamalara ilişkin annelerin ve babaların görüşlerinde önemli farklılıklar yoktur. 11. Eğitim durumu farklı olan ailelerin okulöncesi eğitim kurumlarındaki uygulamalara ilişkin görüşleri önemli farklılıklar göstermemektedir. J2. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan ailelerde okulöncesi eğitimi almış olan çocukların çok az olması, sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının okulöncesi eğitiminden yararlanamadıklarını göstermektedir. III
Özet (Çeviri)
AB STRACT The purpose of the present research was to examine what pranets know about preschool education, what they think about current activ ities in kindergardcns and about the importance op preschool education. Besi den this, relalionsships belureen and among parents wiews and variables such, as parents level of education, families' socio-ecomomic status and having sent kinds to kindergardens or not. Subjects were randomly se lected mothers (n=60) and fathers (n=60). They answered a valid and re liable instrument called Parets' Views About Preschool Education. Data analyses revealed that parents' information about preschool education, their beliefs about importance of peschool education differ according to their levels of education, socio economic status and having sent their kinds to kindergardens or not. No significant differences were observed among parents' evaluations of current practices in p eschcxi education in stitutions. Results also indicated that very few children coming from so cio - ckonomic status families have had opportunity to go to a kin- dergardcn. IV