Serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde özelleştirme (Özbekistan örneği)
Privatization in the process of transition to free market economies (The case of Uzbekistan)
- Tez No: 41415
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Yeniden yapılanma ve iktisadi reformlar yapılmakta olan Özbekistan Cumhuriyetinde özelleştirme, uygulamaları kamu ekonomisinden piyasa ekonomisine geçiş sürecinde, Piyasa Ekonomisinin dayandığı özel mülkiyetin ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Özelleştirme, kamu ekonomisi ağırlıklı olan ülkelerde özel sektörün genişlemesi anlamına gelmekle beraber, özel sektörün genişlemesiyle ferdin siyasi haklarını da daha iyi kullanacağı gibi özelleştirme, demokratikleşme sürecinin de bir aracı haline gelmiştir. Ayrıca özelleştirme, devletin asli fonksiyonlarının yeniden gündeme gelmesinde bir araç olmuştur. Özelleştirme, iktisadi organizasyonları rekabete dayalı serbest piyasa mekanizmasının kurallarına göre işleten ülkelerde, devletin iktisadi hayattaki rolünü bir nebze daha azaltmak ve özel sektörün dinamizminden faydalanılarak kaynak kullanımındaki etkinliği arttırmak için baş vurulan bir iktisat politikası aracı haline gelmiştir. Çalışmamızda, özelleştirmenin piyasa ekonomisi içindeki yeri ve önemi, özelleştirme teorisinin ve dünya ülkelerinde uygulamalarının inceleme ve araştırma sonuçları yer almaktadır. Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Özbekistan'da özelleştirme politikası, uygulamaları, sorunlarının bilimsel olarak araştırmak çalışmamızın esas amacını oluşturmuştur. Ayrıca özelleştirmenin gereği, özelleştirme akımının doğuşu vs gelişimi, özelleştirmenin felsefesi gibi konulara yorumlar getirilmiştir. Amaca ulaşabilmek için çalışmamızda, Özbekistan Cumhuriyetin'de özelleştirme plan ve projeleri, hukuki altyapı, özelleştirme avantajları, özelleştirmenin başarıya ulaşabilmesi için gerekli koşullar, ilk uygulamaların sonuçlarından bahsedilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization application in Republic of Uzbekistan where renewness and economical reforms have being done has a serious positon in emisting of private properties which Market Economy depends on, passing from closed economy to Market Economy. However, privatization has the meaniny of increasing of private sector in countries that has a closed economy, because individuals wourd use their political rights while private sektör were increasing privatization has become a fool of democracy period. Also privatization has become a tool being a subject again the real functions of the goverment privatization has become a tool of economy politics that is applied for decreasing the role of goverment in economic life and increasing the effectiveness of using sources by using the dynamism of private sector. The pozition and importance of privatization in market economy, the results of workings and investigations on the theory of privatization and the arrangements of it in the other countries of the world takes place in our working searching privatization politics, arrangements and problems of it in the period of passing to Market Economy in Republic of Uzbekistan is our main target. Also there some interpretations about the necessity of privatization the existing and developing of it and philosophy of it. Privatization plans and projects, advantage of privatization, the conditions which is necessary for the succes of privatization and the results of first arrangements in Republic of Uzbekistan were mentionendeds in our work.