Kazakistan ve Türkiye arasındaki çok türlü (multimodal) ulaştırma
Multimodal transportation between Kazakhstan and Turkey
- Tez No: 414164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Transportation, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yük taşımacılığına katılan her ulaşım türünün tüm avantajlarının kullanılması ile yüksek kalite ve taşıma verimliliğini sağlayan en modern ulaştırma teknolojisi çok türlü ulaştırmadır. Artan rekabet koşullarında müşterilerine daha iyi hizmet vermek isteyen uluslararası taşımacılık işletmeleri, çok türlü taşımacılık gibi yeni ulaştırma alternatiflerinden faydalanmaktadırlar. Aynı zamanda bölgeler arası ve uluslararası ticaretin artmasına bağlı olarak ulaştırma sektöründe meydana gelen yeni akımlar, yeni yük ve yolcu trafiğine daha iyi hizmet verebilmek için ortaya çıkan bir zorunluluk haline gelmiştir. Diğer ülkelerin deneyimleri göstermektedir ki çok türlü ulaştırma - teknik ve teknolojik işbirliğinin en başarılı örneğidir (özellikle demiryolu ve karayolu bir arada olan uzun mesafelerdeki konteyner terminalinde mal taşımacılığı). Bu ulaştırma türü makul bir karlılıkta kaliteli hizmeti ve taşıma zincirinin teknik esnekliğini sağlar. Çok türlü taşımacılık ulaştırma alanında büyük bir potansiyele sahiptir ve değeri artmaktadır. Bu çalışmada Türkiye-Kazakistan arasındaki ticarete hizmet veren/verecek çok türlü ulaştırma sistemleri alternatiflerinin değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye ve Kazakistan arasındaki ekonomi ihracat-ithalat ilişkileri ve iki ülkenin katılımıyla gerçekleşen ve planlanan projeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multimodal transportation - the most modern transport technology, providing high quality and efficiency of transportation by maximizing the use in the transportation advantages of each mode of transport involved in the transportation of cargo. International freight companies wishing to provide a better service for customers in an increasingly competitive environment, enjoy the new alternatives in transportation as multimodal transportation. At the same time, new trends, which have been develop in transport sector in relation with the increase of inter-regional and international trade, have become the necessity, which emerged for better services in new cargo and passenger traffic. Experience of other countries shows that the multimodal transportation - the most successful example of technical and technological cooperation, in particular, a combination of rail and road transportation of goods in container terminal, over long distances. This kind of transportation provides the technical flexibility of the transport chain and high quality service at a reasonable profitability. Multimodal transportation have a great potential in the field of transport, and their value will increase. Assessment of the multimodal transport system alternatives that serves / will serve the trade between Turkey and Kazakhstan has been carried out in this study. In the scope of this study were examined the economic export-import relations between Turkey and Kazakhstan, also planned and implemented transport projects involving the two countries.