Çok katmanlı pazarlamanın tüketicilerin yaşam tarzları üzerindeki etkileri: Türkiye-Kazakistan karşılaştırması
The impact of multi-level marketing on consumers' lifestyle: A comparison of Turkey and Kazakhstan studies
- Tez No: 378347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
21. yüzyılın ticaret sistemi olarak görülen çok katmanlı pazarlama, doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olup, kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlayan bir ticaret sistemidir. Tüm katılımcılarına eşit fırsat sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Tüm bunların yanında, bu sistemi doğrudan satıştan ayıran en önemli özellik ise, emek verenlerine“gerçek zenginlik”imkanını sunmasıdır. Bu araştırmanın amacı Türkiye ve Kazakistan için çok katmanlı pazarlamanın tüketicilerin yaşam tarzı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu genel amaç doğrultusunda Türkiye ve Kazakistan için tüketici yaşam tarzı grupları belirlenmeye ve çok katmanlı pazarlama ile tüketicilerin yaşam tarzı arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being the 21st century trading system multi-level marketing is the common type of the direct selling, where individuals are fairly compensated in accordance with their efforts made. It is widely known for providing equal opportunities for all members, not requiring initial knowledge and experience, and working hours determined by individuals. Among all these, an important feature that differentiates the multi-level marketing from the direct selling is the opportunity of earning“real wealth”. The aim of this study is to investigate an impact of the multi-level marketing on Turkish and Kazakhstani consumers' lifestyle. In this respect, it is necessary to determine Turkish and Kazakhstani consumers' lifestyle groups and the relationship between the multi-level marketing and the consumers' lifestyle.