Sezgisel bulanık esnek Γ-yarı grupları
Intuitionistic fuzzy soft Γ-semigroups
  1. Tez No: 527430
  2. Yazar: SERKAN ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Atanassov tarafından bulanık kümenin bir genelleştirilmesi olarak sezgisel bulanık küme kavramı incelendi. Bu tez çalışmasında, Atanassov'un bu fikrini kullanarak Γ-yarı gruplar üzerinde sezgisel bulanık esnek küme kavramı verilecek ve bazı önemli özellikler incelenecektir. Γ-yarı grupların sezgisel bulanık esnek ideal kavramı çalışılacaktır. Γ-yarı gruplar üzerinde sezgisel bulanık esnek ideallerin birleşim, kesişim ve çarpımları verilecek ve bunlarında Γ-yarı grup üzerinde sezgisel bulanık esnek ideal olduğu ispatlanacaktır. Ek olarak, sezgisel bulanık esnek Γ-yarı grupların sezgisel bulanık esnek görüntü ve ters görüntüleri verilecek ve onların temel özellikleri incelenecektir. Normal sezgisel bulanık esnek Γ-yarı grup kavramı karakterize edilecektir. Son olarak, Γ-yarı grupların tüm sezgisel bulanık esnek ideallerinin kümesinin bazı latis yapıları türetilecektir.
Özet (Çeviri)
The notion of intuitionistic fuzzy set was examined by Atanassov as a generalization of the notion of fuzzy set. In this thesis, we introduce the concept of the intuitionistic fuzzy soft sets over a Γ-semigroup by using Atanassov's idea and investigate some of their important properties. The concept of intuitionistic fuzzy soft ideals of Γ-semigroup has been examined. Union, intersection and product of intutionistic fuzzy soft ideals over a Γ-semigroup have been given and proved that these are also intuitionistic fuzzy soft ideals over a Γ-semigroup. Furthermore, intuitionistic fuzzy soft image and intuitionistic fuzzy soft inverse image of intuitionistic fuzzy soft Γ-semigroups are introduced and their basic properties are investigated. We characterize the concept of the normal intuitionistic fuzzy soft Γ-semigroup. Finally, Some lattice structures of the set of all intuitionistic fuzzy soft ideals of Γ-semigroup are derived.