Blok tabanlı proje geliştirme sürecinin ortaokul öğrencilerinin telif hakkı konusuna ilişkin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve öğrenmedeki kalıcılıklarına etkisi
The effect of the block-based project development process on the academic achievements, motivations and learning retention of secondary school students on the subject of copyright
  1. Tez No: 892430
  2. Yazar: EDA DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde blok tabanlı proje geliştirme sürecinin Telif Hakları konusunda yer alan kazanımlara yönelik onların akademik başarısını, öğrenme kalıcılığını ve öğrencinin motivayonuna etkisini araştırmaktır. Çalışma 2023-2024 Eğitim - Öğretim yılının ilk döneminde Adana'nın Ceyhan ilçesinde bulunan, MEB'e bağlı bir devlet ortaokulunda toplam altı haftada gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 30'u deney ve 30'u kontrol olmak üzere toplam 60 öğrenci oluşturmuştur. Tüm çalışma süresince verileri toplamak için Telif Hakkı Akademik Başarı Testi (ön test, son test ve kalıcılık) ve Motivasyon Ölçeği(ön test ve son test) kullanılmıştır. Uygulama sürecinde ise Telif Hakkı Akademik Başarı Testi ve Motivasyon Ölçeği deney ve kontrol öğrencilerine ön test olarak yaptırılmıştır. Daha sonra deney grubunda Blok tabanlı proje geliştirme süreci, kontrol grubunda ise Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan öğretim programıyla uyumlu Geleneksel Öğretim Yöntemi kullanılarak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin“Telif Hakkı, Lisans Türleri, Açık Erişim”konularına ait öğretim faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Uygulama 3 haftalık bir süreçte tamamlanmıştır. Deney grubu Scratch ile Telif hakları konusuna yönelik kendilerine özgü hikaye, oyun tasarımları yapmışlar, kontrol grubu ise öğretmen anlamıyla ve ders notları alarak öğretim görmüşlerdir. Uygulamanın bitmesinden hemen sonrasında tüm gruplara Telif Hakkı Akademik Başarı Testi ve Motivasyon Ölçeği son test olarak eş zamanlı tekrar uygulanmıştır. Son test uygulamasından 3 hafta sonra öğrenmenin kalıcılığı izlemek için Telif Hakkı Akademik Başarı Testi tekrar tüm gruplara Kalıcılık Testi olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler TAP, JAMOVI ve SPSS programlarına girilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Araştırma sorularını cevaplamak için çıkan verilerin normallik değerleri ve dağılımları incelenerek Bağımsız Gruplar t-Testi, Bağımlı Gruplar t-Testi, Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon W testi analizleri yapılmıştır. Çalışma sonuçları, deney grubu öğrencilerinin Telif Hakkı akademik başarı testi ve motivasyon ölçeği son test puanlarının kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı testi ve motivasyon ölçeği başarı puanlarından, deney grubu lehine anlamlı bir şekilde farklılaştığını göstermiştir. Çalışma sürecinden 3 hafta sonra yapılan kalıcılık testi sonuçlarına göre deney grubu öğrencilerinde öğrenme kalıcılığının kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı derecede farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of block-based project development process on Copyrights of middle school students in Information Technologies and Software course on their academic achievement, learning permanence and motivation of the student. The study was carried out in the first semester of the 2023-2024 academic year in a total of six weeks at a public secondary school affiliated to the Ministry of National Education located in Ceyhan district of Adana. A total of 60 students, 30 of whom were experiments and 30 of whom were controls, made up the study group. The Copyright Academic Achievement Test (pre-test, post-test and persistence) and the Motivation Scale (pre-test and post-test) were used to collect the data during the entire study period. In the application process, the Copyright Academic Achievement Test and the Motivation Scale were made to the experimental and control students as a preliminary test. Later, Block-based project development process was carried out in the experimental group and teaching activities related to“Copyright, License Types, Open Access”of the Information Technologies and Software course were carried out using the Traditional Teaching Method compatible with the curriculum prepared by the Training Training Board Presidency in the control group. The application was completed in a 3-week period. The experimental group made their own unique story and game designs for the copyright issue with Scratch, while the control group received instruction literally from the teacher and by taking lesson notes. Immediately after the end of the application, the Copyright Academic Achievement Test and the Motivation Scale were re-applied simultaneously to all groups as the final test. In order to monitor the permanence of learning 3 weeks after the last test application, the Copyright Academic Achievement Test was applied again to all groups as a Permanence Test. The obtained data were entered into TAP, JAMOVI and SPSS programs and the results were analyzed. In order to answer the research questions, normality values and distributions of the data were examined and Independent Groups T-Test, Dependent Groups t-Test, Mann-Whitney U Test, Wilcoxon W test analyses were performed. The results of the study showed that the final test scores of the Copyright academic achievement test and motivation scale of the experimental group students significantly differed from the academic achievement test and motivation scale success scores of the control group students in favor of the experimental group. According to the results of the permanence test conducted 3 weeks after the study period, it was found that the learning permanence of the experimental group students differed significantly compared to the control group students.