Vadeli işlem borsaları ve İzmir'de pamuk kontrat borsasının kurulabilirliği
  1. Tez No: 41419
  2. Yazar: AHMET SALİH İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYFULLAH ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, bütün Dünya'da önemi gittikçe artan Vadeli işlem Borsalarım inceleyip, Ökemizde de böyle bir Borsanın kurulabildiğini önermektir.Tezde öncelikle vadeli işlemlere değinilmiş ve bu çerçevede de Vadeli Mal Borsalarının İşleyişi ve kurumsal yapısı açıklanmaya çalışılmıştır.Vadeli Mal Borsalarında önemli bir ağırlığı olan Pamuk Kontrat Borsalarının ABD ve ingitere'deki örnekleri mukayeseli olarak incelenmiştir. Konu Türkiye ekonomisi ve mevcut finansal imkanlar içinde değerlendirilerek, Türkiye'de de Pamuk Kontrat Borsası kurulmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Bu açıdan da en uygun yer ve kurum olarak İzmir Pamuk Borsası örneği incelenmiş ve İzmir'de Pamuk Kontrat Borsası kurulması için gerekli koşullar ve getireceği avantajlar çalışmada öneriler olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABTRACT The purpose of our study is to propose the posıbılıty of etabhshing such an Exchange in our country studıyıng Futures Exchange which is getting very important all over the world. First, future transactions are mentioned and in this frame instituional sturucture and operation of Commodity Futures Exchanges are studied. Cotton Futures Exchange which is the main part of Commodity Futures Exchanges is examined and the case of USA and England Exchanges are compared. This case evaluated under the Turkish economy and present financial situation and proposed the establisment of Cotton Futures Exchange in Turkey. Izmir Commodity Exchange is examined and necessary conditions and advantages for Cotton Futures Exchange in İzmir are studied.