Vadeli işlemler piyasaları ve İzmir pamuk vadeli işlemler piyasası
  1. Tez No: 82005
  2. Yazar: MEHMET ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MORGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
II ÖZET Türkiye'de yaklaşık bir asırdır uygulama imkânı bulan borsacılık faaliyeti henüz is tenen düzeye ulaşamamıştır. Özellikle tarımsal ürünler üzerinde borsacılık faaliyeti 19. 'uncu yüzyıl sonlarından itibaren sayıca önemli bir gelişme göstermesine karşın ya pısal açıdan aynı şeyi söylemek doğru olmaz. Bu nedenle ticaret borsaları kendilerin den beklenen görevleri gerektiği gibi yerine getirememiş ve getirememektedir. Kalkınmış ekonomilerde ticaret borsaları ilk halleri ile kalmayıp yeniliklere açık ol muşlardır. Bu suretle yeni teknikler uygulamaya konmuştur. Böylece tarımsal ürünle rin fiyatları gerçekçi bir şekilde oluşmuştur. Ürünlerin üreticiden tüketiciye aktarılma sında ticaret borsaları etkin bir rol üstlenmişlerdir. Aynı basan Türkiye'de gerçekleşti rilememiştir. Bunun temelinde ise altyapı sorunlarından vergi sorunlarına kadar bir yı ğın faktörlerin yanında, ileri ekonomilerde borsacılığın emtia bazında yöneldiği sistem olan ihtisas borsacılığının ve işlem bazında yöneldiği sistemler olan vadeli işlemler pi yasalarının Türkiye'de kurulamamış olmasıdır. Bu nedenle, mevcut ticaret borsaları in celenmek suretiyle vadeli işlemler piyasalarının Türkiye'de uygulanabilirliği ve ekono miye katkısı Melenmeye çalışılmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak borsalar anlatılmak tadır. İkinci bölümde Türkiye'deki ticaret borsaları hakkında bilgi verilmektedir. Ü- çüncü bölümde tarımsal ürünler üzerinde vadeli işlemler piyasalarının türleri olan forward, fixtures ve opsiyon piyasaları hakkında genel bilgi verilmektedir. Dördüncü bölümde Türkiye'de vadeli işlemler piyasasının yapılabilirliği, yapılmak istenirse hangi üründe yapılabileceği, İzmir Pamuk Vadeli İşlemler Piyasası'nın kurulması ile ilgili hu kuki ve teknik çalışmalar yanında ilgili kesimlere ve Türk ekonomisine sağlayacağı katkılar anlatılmaktadır. Son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ffl ABSTRACT Exchange activities in Turkey, which have been carried out almost since a century has not yet reached to a desirable level. In particular, despite of the exchange activi ties on agricultural products have shown a considerable quantitative progression from the end of 19th century, it connot be easy to say the same thing for structural view. Therefore, commodity exchanges could not fulfil the tasks which were excepted therefrom at a required leveL Commodity exchanges did not remain in their initial status in developed economies, but, they become as open to any renovation. Hence, new techniques have been put into application. So, the prices of agricultural products were formed in a more realis tic way. Commodity exchanges to consumers. Same achievement could not be ef fected in Turkey. At the ground thereof, there lies the specialised commodities, and time transactions markets which were also developed in said economies have not yet been formed in Turkey aside from a lot of factors ranging from infrastructural prob lems up to tax questions. Consequently, the applicability of time transaction markets in Turkey and contribution thereof to the economy have been tried to study by closely reviewing existing commodity exchanges. Thesis consists of five chapters. In first chapter, exchanges have been discussed in general. In second chapter, information on commodity exchanges in Turkey were presented. In third chapter, a general information about the types of time transactions market with regard to agricultural product, such as forward, futures and option were dealt with. In fourth chapter, possibility of setting up the time transactions markets in Turkey, and if realisation thereto, legislative and technical works concerning with the establishment of İzmir Time Transactions Market on cotton and its contributions to relevant sectors and Turkish economy as a whole explained. And in final chapter, conclusion and recommendations were taken place.