Türkiye-AT Gümrük Birliği'nin yabancı sermaye üzerindeki etkileri
The Effects of Turkey-EC customs union foreign investment
  1. Tez No: 41418
  2. Yazar: ÖMÜR YAŞAR SAATÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Dünya ticaretinin hızla globalleşmesi ve bloklaşmanın artması neticesinde, artan rekabet koşullan beraberinde korumacılığı getirerek, ilginç bir ikilem oluşturmuştur. Bu ikilemin doğal bir sonucu olarak Dünyada korkunç bir savaş ve değişim yaşanıyor.. Tüm bunlar olurken acaba Türkiye neler yapıyor? Avrupa Birliği ülküsünü gerçekleştiren Roma Antlaşması'nın imzalanmasından sonra, ilk kez 31 Temmuz 1959'da AET'ye üye olmak için başvuruda bulunan Türkiye, aslında 150 yıllık bir rüya olan“Batılılaşma”hedefini bir anlamda perçinlemiş oldu. j“Türkiye-AT Gümrük Birliğinin Yabancı Sermaye Üzerindeki Etkileri”başlıklı bu tezin“Türkiye-AT ilişkileri”adlı I.Bölümünde, Avrupa Topluluklarının ve Türkiye-AT ilişkilerinin tarihi gelişimi açıklanmıştır.“Türkiye'de Yabancı Sermaye Yatırımları”adlı II.Bölümde ise, Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları incelenerek gümrük birliği sürecinin yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri tahminlenmeye çalışılmıştır.“Türk Otomotiv Sanayi”adlı III.Bölümde ise Türkiye'de en yoğun yabancı sermaye, yatırımının olduğu otomotiv sektörü incelenmiş ve Gümrük Birliğinin otomotiv sektöründeki muhtemel etkileri tartışılmıştır. IV.Bölümdeki anket çalışması ile Türk Otomotiv Sektöründeki firma yetkililerinin gümrük birliği ile ilgili görüşleri değerlendirilmiş ve Gümrük Birliği - Yabancı Sermaye ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır.“Sonuç ve öneriler”bölümünde ise elde edilen sonuçlar çerçevesinde çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The competition, which is the result of globalization of world trade and regionalism, causes protectionism therefore a strange dilemma occurs. As a result of this dilemma, there is a terrible war in world. What is Turkey doing in this respect ? After signing of The Roma Treaty which is a reality of European Union, on 3 1th, July, 1959, Turkey applied EC to be a member of that community in order to fasten a dream of“Westernization”which has been a reality for 150 years. In the first chapter“Turkey - EC Relations”of this thesis, which has a title of“The Effects Of Turkey - EC Relations on Foreign Investment”, explains the historical development of European Communities and Turkey - EC relations. In the second chapter“Foreign Investments in Turkey”, foreign investments are examined and the effects of customs union on foreign investments are estimated. In the third chapter“Turkish Automotive Industry”, the automotive industry which has the most dense foreign investment studied and the effects of customs union on atomotive industry is dicussed. In the fourth chapter, the opinions of the administrators about customs union are considered through a survey and Customs Union - Foreign Investment relation is discussed. In“Conclusions and Suggestions”some suggestions are put through the results obtained.