DGS hatlarının yapay sinir ağları yöntemi ile modellenmesi
Design of defected ground structures with artifical neural networks
- Tez No: 414255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DEMİREL, YRD. DOÇ. DR. HAKAN PAŞA PARTAL, YRD. DOÇ. DR. TOLGA ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, toprak düzlemi kazınmış mikroşerit iletim hatlarının yapay sinir ağları ile modellenmesi hedeflenmiştir. Bu sayede, Uydurma devreleri, Filtreler, antenler ve birçok mikrodalga devre uygulamasına uygun pratik, verimli ve maliyeti düşük bir model hazırlanmış olacaktır. Doğruluğu yüksek olması için 3D simülasyon programlar kullanılarak toprak düzlemi kazınmış mikroşerit iletim hattı modeli için birçok farklı di-elektrik altlık malzemede ve birçok farklı boyutlarda iletim hattı modelinden eğitim ve test verileri oluşturulmuş ve bu veriler ile çeşitli Yapay sinir ağları modelleri eğitilmiştir. Yapay sinir ağ sonuçları ölçüm sonuçları ile de kıyaslanmıştır. Ayrıca elde edilen model ile bir A sınıfı kuvvetlendiricisinin ikinci harmoniklerinin bastırılması için bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to create an artificial neural network model of a microstrip transmission line with Defected Ground structure. Thus by this mean, a simple, fast, efficient, low cost and accurate model for microwave applications such as matching networks, filter and antenna designs would be obtained. In order to have an accurate model, the training and test data for our model is obtained by using 3D EM simulation tools for different dielectric substrates with different sizes. The obtained data sets are used to ANN model of defected ground transmission lines. The simulation and ANN results are compared with measurement results at the end of the thesis. Also, an application based on ANN model of Defected Ground structure is presented for harmonic suppression of a class an amplifier.