Aflatoksine duyarlı bazı gıdaların fungal florası ve aflatoksijenik küflerin saptanmasında uygun besiyeri ve izolasyon yöntemi üzerine bir çalışma
- Tez No: 16027
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada çeşitli araştırmalarla af 1atoksijenik küf kon taminasyonuna duyarlı olduğu saptanan kuru incirlerde, fungal flora ve fungai flora içindeki af1at oksijenik küf leri belirlemek üzere, uygun besiyeri ve besiyeri dökme sıcaklığının saptanması amaçlanmıştır. Denemelerde kullanılan 15 tanesi sergi ve 15 tanesi perakende olmak üzere toplam 30 adet kuru incir örneğinin alınmasında, Gıdalar için Mikrobiyolojik Spesifikasyon1 ar Uluslararası Komisyonu ' nun (International Commission of Microbiological Specifications for Foods) önerdiği örnek leme planı dikkate alınmıştır. Kuru incir örneklerinde küf ve maya izolasyonunda, asit1endirilmiş Potato Dextrose Agar (APDA), antibiyotik katılmış Potato Dextrose Agar (PDA + ca/ct), Di eh I o ran Rose Bengal Chloramphenicol Agar (DRBC), Rose Bengal Chloramphenicol Agar (RBC), Rose Bengal Streptomycin Agar (RBSA); Aspergillus Differential Medium (ADM), Modified Aspergillus Differential Medium (MADM), Dichloran Glycerol Agar (DG) ve ferrik sitrat ilâve edile rek tarafımızdan modifiye edilen Dichloran Glycerol Agar (DG + fc) besiyerleri kullanılmıştır. Dökme plaka yöntemine göre yapılan ekimlerde tüm besiyerleri 45°C ve 55°C besi yeri dökme sıcaklığında kullanılmış ve ekim yapılan petriler 28 C de 3-5 gün inkübasyona bırakılmıştır, înkübasyon süresi sonunda koloni sayımları yapılarak örneklerdeki küf ve maya yükleri saptanmıştır. Bu arada her bir besiyerine ait petrilerde oluşan küf kolonilerinin, koloni özellikleri ve s tereomikroskopt aki görünüşleri dikkate alınarak farklı özellik gösterenlerin her birisine ayrı kodlar verilmiş, saf izolatların stoklanması sağlana rak önce cins düzeyinde, daha sonra Aspergillus cinsine ait küflerin tür düzeyinde tanımlanmaları sağlanmıştır. Çalışma sonunda küf ve maya izolasyonunda uygun besiyeri 77 -ve besiyeri dökme sıcaklığının saptanması amacıyla; küf, maya, toplam fungal yük ve af1atoksijenik küf sonuçlarının değerlendirilmesinde varyans analizi uygulanmıştır. Yapılan mikrobiyolojik analizler sonucunda sergi örnekle rinde maya sayısı 45 C besiyeri dökme sıcaklığında 1.0x10 5 - 9.9x10 6 /g, 55 C besiyeri dökme sıcaklığında 9.5xl04 - 8.6xl06/g, küf sayısı 45°C dökme sıcaklığında < 10-1.3xl06/g, 55°C dökme sıcaklığında < 10- 1. 1 x 106/g ara sında; perakende örneklerinde maya sayısı 45 C dökme sıcak lığında DRBC > RBC=ADM > DG+fc > APDA > PDA+ca/ct > DG > MADM şeklinde bir durum saptanmış, ancak besiyerleri arasında istatistiksel fark bulunmamıştır. Küf sayısının belirlen mesinde ise besiyerleri açısından aynı şekilde sıralama yapıldığında ACM > RBC > DG > DG+fc > DRBC > APDA > PDA+ ca/ct > MADM > RBSA durumu belirlenmiştir. İstatistiksel açıdan RBSA tüm besiyerierinden farklı iken, ek olarak ACM, PDA+ca/ct ve MADM'den, RBC ise MADM den farklı olarak bulunmuştur (p < 0.01). Toplam fungal sayı açısından benzer i bir sıralama yapıldığında ADM > RBC > DG+fc > DG > 78DRBC > APDA > PDA+ca/ct > MADM > RBSA şeklinde bir durum saptanmıştır. İstatistiksel olarak RBSA tüm bes iyer ler i nden farklı bulunmuş, ayrıca ACM, PDA+ca/ct ve MADM'den, RBC ve DG+fc ise MADM'den farklı olarak belirlenmiştir (p < 0.01). Besiyeri dökme sıcaklığı ve besiyeri interak- siyonunda en yüksek maya sayısı DG+fc'de, küf ve toplam fungal sayı ADM'de 45 C dökme sıcaklıklarında elde edilmiş, ancak besiyerleri ve besiyeri dökme sıcaklıkları arasında istatistiksel fark bulunmamıştır. İzole edilen küflerde yapılan tanımlama sonucunda Penici ilium, Rhizopus ve Fusarium cinsleri ile Aspergillus candidus, A. flavus, A. fumigatus, A.niger, A. par as i t icus, A.terreus ve A.wentii türleri saptanmış ve en fazla küf çeşidi DG+fc besiyerinde belirlenmiştir. Af 1 a toks i j en i k küf türleri olan A. flavus ve A. paras i t i cus 30 kuru incir örneğinden 10 tanesinde saptanmış ve af latoksijenik türlerin saptanmasında uygun besiyeri ve besiyeri dökme sıcaklığının belirlenmesi amacıyla yapılan varyans analizi 10 örneğe uygulanmıştır. Var yan s analizi sonucunda besiyeri dökme sıcaklıkları arasında istatistiksel fark bulu nma zken, kullanılan besi yerleri arasında P< 0.05 önem düzeyinde fark saptanmış tır. Kullanılan besiyerleri en yüksek sayımı verenden, en düşük sayımı verene doğru sıralandığında DG+fc > ADM > MADM > RBC > DRBC > APDA > PDA+ca/ct > DG > RBSA şeklinde bir durum elde edilmiştir. DG+fc ve ADM ile APDA, PDA+ca/ct DG ve RBSA arasında, ayrıca MADM ile RBSA arasında ista tistiksel açıdan fark saptanmıştır. Besiyeri ve besiyeri dökme sıcaklığı i n teraks iyonunda istatistik! fark bulun mamakla beraber en yüksek sayım 55 C dökme sıcaklığında DG+fc besiyerinde elde edilmiştir. Tarafımızdan modifiye edilen DG+fc besiyerinde tanımlamaya yardımcı olması açısından ADM'de oluşan turuncu sarı renk yanında, aflatok- sijenik küflere özgü tipik yeşil renkli sporulasyon da gözlenmiştir. 79 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study was to determine the suitable media and the appropriate pouring temperature for the detection of fungal flora and a f 1 at ox i gen i c moulds in dr i ed figs. A total of 30 samples were taken from drying places (15 samples) and retail markets (15 samples) according to the sampling plan of International Commission of Microbiological Specifications for Foods. Acidified Potato Dextrose Agar (APDA), Potato Dextrose Agar supplemented with ch 1 or amphen i c ul and chlortet racycl ine (PDA+ca/ct), Dichloran Rose Bengal Chloramphenicol Agar (DRBC), Rose Bengal Chloramphenicol Agar (RBC), Rose Bengal Streptomycin Agar (RBSA), Aspergillus Differential Medium (ADM), Modified Aspergillus Differential Medium (MADM), Dichloran Glycerol Agar (DG) and Dichloran Glycerol Agar containing ferric citrate ( DG+ f c ) we re used as test me din to isolate mould and yeast flora of dried f i g s. Poturir..? temperature of 45 °C and 5 5°C were used for each media, and the inoculated plates were incubated at 28 °C for 3-5 days. At the end of the incubation period the yeast and mould counts of the samples were determined and from each plate different moulds were isolated. Isolation was based on colony apparances on plates and observations under the stereomi croscope. The isolated moulds were identified at generic level and the moulds which belong to Aspergillus genus were further identified at species level. The yeast and mould counts of the samples from drying 5 6 places respectively ranged from 1.0x10' to 9.9x10 /g and < 10-1.3x10 /g at pouring temperature of 45°C, whereas 4 fi these values where found to be 9.5x10 -8.6xi0/g and < 10-l.ixl0"/g pouring temperature of 55°C. The yeast counts of retail samples ranged from RBC > DG > DG+fc > DRBC > APDA > PDA+ca/ct > MADM > RBSA. RBSA was statistically different from the rest of the media, whereas ADM was different from PDA+ca/ct and MADM, and RBC > DG+fc > DG > DRBC > APDA > PDA+ca/ct > MADM > RBSA. RBSA was statistically different from the other media, ADM was different from PDA+ca/ct and MADM, whereas RBC and DG+fc were different from MADM (p < 0.01). Evaluation of interaction of pouring temperatures and the media showed no statistical difference between media and pouring temperatures used. But the highest yeast count was obtained on DG+fc medium whereas the highest mould and total fungal counts were obtained on ADM at pouring temperature of 45°C. The genera of Penici ilium, Rhizopus and Fusariura and the species of Aspergillus candidus, A.flavus, A.fumigatus, A.niger, A. parasiticus A. terreus and A.wentii were isolated from the dried fig samples and the highest diversity of mould species were recovered on DG+fc. A.flavus 81and A.paras i t icus species were isolated from 10 fig samples. The pouring temperature did not have any signifi cant effect on the a f 1 atox i gen i c mould count. There was a significant difference (p < 0.05) between the media used. The sequence of media beginning from the one where the highest count was obtained, was in the order of DG+fc > ADM > MADM > RBC > DRBC > APDA > PDA+ca/ct > DG > RBSA. DG+fc and ADM were statistically different from APDA, PDA+ca/ct, DG and RBSA. Additionally, there was a statisti cal difference between MADM and RBSA. Although there was no statistical difference at the interaction of media and pouring temperatures, the highest count was obtained on DG+fc medium at the pouring temperature of 5'5°C. Aflatoxige- nic moulds formed typical green coloured sporulated colonies on DG+fc medium, which is modified by us, besides the reverse orange-yellow pigmentation which is also seen on ADM. - 82