Eskişehir ilinde (Merkez ilçe) leş üzerindeki Calliphoridae (Diptera) faunasının tespiti ve mevsimsel süksesyonlarının belirlenmesi
Determination of Calliphoridae (Diptera) fauna and seasonal succession on carcass at Eskisehir province
- Tez No: 414259
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAVUZ KILIÇ, DOÇ. DR. FERHAT ALTUNSOY, YRD. DOÇ. DR. YAKUP ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada 2011 Kasım ayından başlamak üzere Eskişehir ili Yunus Emre Kampüsü'nde Japon bahçesine yerleştirilen et tuzakları, pitfall tuzakları ile Eskişehir ili merkezine 26 km uzaklıktaki Sulu Kara Ağaç Köyü sınırları içerisinde konumlandırılan domuz leşi üzerindeki Calliphoridae (Diptera) türlerinin ve bu türlerin mevsimsel süksesyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda bir yıl boyunca çalışma alanlarına bırakılan 12 adet domuz (Sus scrofa L.) leşi üzerinden Calliphoridae familyasına ait yumurta, larva, pupa ve ergin örnekleri toplanmış ve bölüm laboratuvarında tanı anahtarları yardımı ile tür teşhisleri yapılarak morfolojik karakterler fotoğraflanıp çizimleri yapılmıştır. Çalışmada yedi adet Calliphoridae türü tespit edilmiştir. Calliphorinae alt familyasına ait Calliphora vicina ve Calliphora vomitoria; Lucilinae alt familyasına ait Lucilia sericata ve Lucilia illustris; Chrysomyinae alt familyasına ait Chrysomya albiceps; Polleniinae alt familyasına ait Pollenia rudis ve Pollenia libialis olmak üzere belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it has been purposed to determine species of Calliphoridae (Diptera) and seasonal succession of species on meat baited traps, pitfall traps at Eskisehir province Yunus Emre Campus and pig carcass located 26 km further from city center at Sulu Kara Ağaç village starting from November 2011. In this scope during one year egg, maggot, pupa and adult samples of Calliphoridae family from 12 pig (Sus scrofa L.) carcass which was put in the experiment area and traps has been collected and the species are then identified with identification keys and morphological characters also photographed and illustrated in details at department laboratory. According to acquired informations, seven species have been determined. These identified species are; Calliphora vicina and Calliphora vomitoria from subfamily Calliphorinae, Lucilia sericata and Lucilia illustris from subfamily Lucilinae, Chrysomya albiceps from subfamily Chrysomyinae, Pollenia rudis and Pollenia libialis from subfamily Polleniinae.