Ekstrüzyon ile hızlı pişirim terracotta dış cephe kaplaması üretiminde süreç parametrelerinin araştırılması
Investigation of process parameters for extruded fast fired terracotta facade tile production
- Tez No: 414263
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAGUT KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez; Eskişehir ve yakın çevresinde bulunan yerel hammaddeler kullanılarak ekstrüzyon ile hızlı pişirim terracotta dış cephe kaplaması üretiminde süreç parametrelerinin araştırılması, katma değeri yüksek ve enerji verimli kırmızı pişen ürünlerin tasarlanması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmalar; Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nün tüm test ve analiz cihazları ile Endel Endüstri Elektrik San. ve Tic. A.Ş. (Kılıçoğlu) Kiremit Fabrikası'nın tüm üretim olanakları kullanılarak üniversite-sanayi işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Yurtiçi ve yurt dışından elde edilen numunelerden üstün özellikler sergileyenler referans olarak seçilmiş ve daha önce geniş kapsamlı olarak karakterizasyonu yapılmamış olan yerel hammaddelerden Seger yöntemi kullanılarak kompozisyonlar oluşturulmuştur. İki farklı plastiklik değerinde hazırlanan kil kompozisyonlarının içerisine % 10-15-20 oranlarında üç farklı katkı eklenmiştir. Kusursuz yaş ürün üretimi, verimli kurutma şartları ve hızlı pişirim koşulları incelerek belirlenen kompozisyonlarda pilot ölçekte denemeler gerçekleştirilmiştir. Üretilen ürünlere teknolojik yeterlilik testleri uygulanmıştır. Belirlenen şekillendirme koşullarında, kurutma şartlarında ve hızlı pişirim rejiminde artan camsı fazın gözeneklerin üç boyuttaki kılcal bağlantılarını kapatmasıyla hedeflenen < % 6 su emme değerine ulaşılmış ve referans alınan ürünlerin teknolojik yeterliliklerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigation of the process parameters and design of high value-added and energy-efficient, red fired, extruded products were aimed by using raw materials of Eskişehir and its surroundings. Studies were performed by using all test and analysis equipments of Anadolu University, Department of Materials Science and Engineering and all production availabilities of Endel Co. (Kılıçoğlu) as university-industry collaboration. Firstly, reference samples were chosen due to their high performance among the samples obtained from national and foreign market. Afterwards, compositions were determined by Seger method from local raw materials which were not characterized detailly. Three different additives were added at proportions of 10 %, 15 % and 20 % into clay compositions, prepared at two different plasticity values. Production of defectless raw product, effective drying and fast firing conditions were defined, and then, pilot scale experimentations were carried out. Technological proficiency tests were applied on produced samples. Cappilary connections of pores became disconnect by increasing glassy phase and hence targeted water absorption value < 6 % and technological prefiency of referance samples' obtained under identified shaping, drying and fast firing conditions.