İçsel metrik uzaylar
Intrinsic metric spaces
- Tez No: 414264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde içsel metrik uzaylarla ve hiperkonvekslik, injektiflik ve sıkı germe kavramlarıyla ilgilenilmiştir. İçsel ve kesin içsel metrik uzayların özellikleri incelendikten sonra tek jeodezik uzayları tanıtılmış, iki tek jeodezik uzayının çarpımının, çarpım uzayı üzerindeki hangi metriklerle tek jeodezik uzayı olacağı tartışılmıştır. R^n üzerindeki d_1 ve d_∞ metrikleriyle jeodezikler karakterize edilmiştir. Daha sonra injektiflik, hiperkonvekslik ve sıkı germe kavramları tanıtılmış ve bunların birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiştir. (R^2, d_∞) içindeki bir alt kümenin sıkı germesinin (R^2, d_∞) içinde nasıl bir kümeye izometrik olacağı tespit edilmiş ve bu tespitin R^n'ye genelleştirilemeyeceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intrinsic metric spaces and the notions of hyperconvexity, injectivity, tight span are investigated. Properties of intrinsic metric spaces and strictly intrinsic metric spaces are investigated. It is defined the notion of uniquely geodesic space and discussed under what conditions the product of two uniquely geodesic metric spaces is also uniquely geodesic space. Geodesic segment on R^n associated with the metrics d_1 and d_∞ are characterized. Then the notions of injectivity, hyperconvexity and tight span are defined and relationships between these notions are studied. Tight span of a subset of (R^2, d_∞) is examined isometrically and it is seen that this characterization can not be generalized to (R^n, d_∞).