İzmir Üçyol F. Altay arası hafif taşıma sistemi (metro) güzergahında değişen zemin koşullarında, tünellerde kazı ve destekleme sistemlerinin uygulanması
Application of excavation and support systems of tunnel for unstable soil conditions in route of light rail transit systems of Izmir Ucyol F. Altay
- Tez No: 414295
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde artan şehir nüfusu, ulaşımda toplu taşımayı mecbur kılmaktadır. Şehirlerdeki yapılaşmanın bozukluğu ve yolların yetersizliği karayolu ulaşımına göre; çevreye dost, güvenli, hızlı, ekonomik ve konforlu olan raylı taşıma sistemini ön plana çıkarmaktadır. Ancak, raylı taşıma sisteminde ulaşılacak noktalar arasındaki bağlantılarda tırmanma ve dönme sınırları gibi teknik zorluklar nedeniyle yerüstü yapılarının altından geçmek gerekir. Bu nedenle şehiriçi raylı sistem taşımacılığında tünelcilik zorunluluk olmaktadır. Bu tez kapsamında; 44 km uzunluğundaki İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin yaklaşık 5,5 km'lik Üçyol-Fahrettin Altay güzergahını kapsayan kısmının tünel-zemin/kaya ilişkilerinin incelenmesi için jeoteknik kesitlerin değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde tünel güzergahında ÖNORM kaya sınıfına göre yüzdesel dağılımlar çıkarılmış ve hakim kaya sınıfı için sayısal modelleme çalışması yapılmıştır. Yapılan modelleme çalışması ile elde edilen sonuçlar yorumlanmış, tünel etrafında oluşan deformasyonlar göz önüne alınarak uygulanan kazı ve destekleme sistemleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, public transport system has become a necessity because of increasing urban population. Unplanned urbanization and lack of road bring rail transport system which is more environmentally friendly, safe, fast, economic and comfortable than road transportation into the forefront. However, for a possible rail transport system certain technical difficulties such as climbing and turning limits have to be met and the difficulties are sorted out passing under the aboveground structure. Therefore, tunnelling has become a necessity in rail transport system. 44 km-long Izmir Light Rail System was investigated in this thesis.Uçyol - Fahrettin Altay route, which is approximately 5.5 kilometers and was excavated with New Austrualian Tunneling Method, is a part of the Izmir light rail system. Percentage distributions were calculated according to ÖNORM rock classification system in order to examine tunnel-soil/rock relations in this route. Also, numerical modeling study was done for the dominant rock classes. The results obtained were interpreted as a result of this modeling study. Applied excavation and support systems were also evaluated based on deformations occured in the tunnel.