Brakiterapide kullanılan doz hesaplama sistemlerinin etkinliğinin Monte Carlo yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the systems used in brachytherapy dose calculations by the Monte Carlo method
  1. Tez No: 414296
  2. Yazar: BURCU ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, TG-43 formalizmindeki parametrelerin belirlenmesi için ilk olarak ilgili kaynak modelinin numunesi, bir su fantomunun merkezine yerleştirilir ve fantomun her noktasında doz hızı değerleri ölçülür. Hesaplamalar 80x80x80 cm boyutlarında olan kübik fantomlarda gerçekleştirilmiştir. Ölçülen doz değerleri üzerinden uygulanan ikinci bir işlemin ardından o kaynak modeline özgü TG-43 parametreleri elde edilmiş olur. Klinik uygulamalarda aynı kaynağa ait eldeki veri setlerinden bir tanesi üretici firma tarafından keyfi olarak tercih edilebilmektedir. Aynı kaynak modeline ait literatürdeki farklı TG-43 veri setleri ile elde edilen üç boyutlu doz dağılımları ayrı ayrı hesaplanmış ve birbirleriyle karşılaştırılarak TG-43 parametresi veri setlerindeki farklılıkların doz dağılımları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Üç boyutlu doz karşılaştırmaları, ticari olarak çok kullanılan sekiz farklı HDR brakiterapi kaynak modeli için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu çalışmadaki TG-43 tabanlı doz hesaplamaları kendi laboratuvarımızda geliştirilen TPS43Dose programı ile gerçekleştirilmiştir. TG-43 parametrelerinin hesaplanmasında BrachyDose Monte Carlo kodu kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucunda, değerlendirilen bütün kaynak modelleri için kaynağa yakın mesafelerde (
Özet (Çeviri)
In this study, samples of the source model of the first to determine the parameters in TG-43 formalism, placed in the center of a water phantom and the dose rate at any point in the phantom values are measured. Calculations were carried out with the cubic phantom 80x80x80 cm in size. Then a second operation is applied upon the measured dose values obtained TG-43 model parameters specific to that resource. In clinical practice it may be preferable from the available dataset arbitrarily by the same source as one manufacturer. The same source model of the different TG-43 in a literature data sets with the distribution of three-dimensional dose obtained are calculated separately, and the effect of the dose distribution of the differences in TG-43 parameter data set compared to each other is evaluated. Three-dimensional dose comparisons, widely used commercially are made separately for eight different HDR brachytherapy source model. TG-43-based dose calculations in this study was developed in our own laboratories TPS43Dose, it was carried out with the program. The calculation of the parameters TG-43 Brachydose Monte Carlo code is used. Calculations result, assessed all resource models for source close distances (