İki ve üç boyutlu glioblastoma multiforme hücre kültürlerinde (U-87 MG, T98G) kabazitaksel'in hücresel etkilerinin karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of cabazitaxel's cellular effects on two- and three-dimensional glioblastoma multiforme (U-87 MG, T98G) cell cultures
- Tez No: 414297
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üç boyutlu (3B) hücre kültürlerde elde edilen ilaçlara ait IC50 değerlerinin iki boyutlu (2B) kültürlere göre in vivo'ya benzerliğinin daha yüksek olduğuna dair uzlaşı vardır. Bu tez çalışmasının amacı 2B ve 3B kültürleri yapılan glioblastoma (GBM) hücre serilerinde (U-87 MG, T98G) Kabazitaksel (CTX) ilacının sitotoksik, apoptotik ve hücre döngüsü evrelerine etkisini karşılaştırılmalı olarak ortaya koymaktır. 3B (sferoid) hücre kültürlerini oluşturmak için asılı damla yöntemi kullanıldı. CTX'in 2B ve 3B kültürlerde hücre canlılığına etkisi XTT yöntemi ile ölçüldü ve buradan elde edilen verilerle sitotoksik etkisi hesaplandı. Hücre döngüsü ve apoptozis evrelemesi için Muse Hücre Analiz cihazıyla uyumlu testler kullanıldı. CTX'in hücre kültürlerine ait hesaplanan IC50 değerleri sırasıyla 1 µM (2B T98G 48 Saat), 13.98 µM (3B T98G 72 Saat), 9.825 µM (2B U-87 MG 72 Saat), 92.4 µM (3B U-87 MG 96 Saat). CTX'in hücre döngüsünü 2B kültürlerde G2/M evresinde, 3B kültürlerde ise G0/G1 evresinde durdurduğu saptanmıştır. Hücrelerde CTX aracılı erken ve geç apoptotik hücrelerin yüzdeleri 42.75 (2B T98G), 45.56 (3B T98G), 44.36 (2B U-87MG), 27.07 (3B U-87 MG) olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında CTX'in hücresel etkilerinin 2B ve 3B GBM kültürlerinde farklılaştığı ilk defa gösterildi. Bu çalışmanın bulguları ışığında yapılacak in vitro sitotoksisite çalışmalarının, verilerin in vivo'ya benzerliği açısından sadece 2B değil aynı zamanda 3B kültürler ile birlikte yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a common idea about IC50 values of drugs obtained from three dimensional (3D) cell cultures are more in vivo-like than from two dimensional (2D) cell cultures. The objective of this thesis was to investigate and compare the effects of Cabazitaxel (CTX) on cytotoxicity, apoptosis and cell cycle in glioblastoma cell lines [GBM (T98G and U-87MG)] cultured as 2D and 3D. Hanging-drop technique was performed for the formation of 3D (sferoid) cell cultures. Effect of CTX on cell viability was evaluated by using XTT assay and the data obtained from the assay was used for calculating cytotoxicity. The tests which are compatible with Muse Cell Analyzer were used for cell cycle and apoptosis analyzes. IC50 values of CTX were calculated as 1µM (2D T98G, 48 hours), 13.98µM (3D T98G, 72 hours), 9.825µM (2D U-87MG, 72 hours), 92.4µM (3D U-87MG, 96 hours). It was determined that CTX arrested cell cycle at G2/M phase for 2D cultures and G0/G1 phase for 3D cultures. CTX-mediated ealy and late apoptotic cell percentages were determined as 42.75 (2D T98G), 45.56 (3D T98G), 44.36 (2D U-87MG), 27.07 (3D U-87 MG). In this study, it has shown for the first time that cellular effects of CTX differentiate in 2D and 3D GBM cultures. It is suggested in the light of this study's findings that in vitro cytotoxicity studies should perform with not only 2D cell cultures but also with 3D cell cultures for obtaining data in vivo-like.