Bazı dolanık durumlar için oluşum miktarının incelenmesi
Investigation of concurence for some entangled states
  1. Tez No: 414322
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ GENÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kuantum dolanıklık kuantum bilgi teorisinde önemli bir yere sahiptir. Dolanıklık oluşum miktarını belirlemek dolanık durum elde etmek kadar önemlidir. Bu çalışmada SI(S=1/2, I=3/2) spin sistemi için Hadamard ve CNOT mantık kapıları kullanılarak dolanık durumlar elde edilmiştir. Daha sonra bu dolanık durumlar PPT yöntemi ile incelenmiştir. SI(S=3/2, I=1/2) spin sisteminde literatür de bulunan dolanık durumlar PPT yöntemi ile incelenmiş ve indirgenmiş yoğunluk matrisi kullanılarak dolanıklık oluşum miktarı hesaplanmıştır. SI(S=3/2, I=3/2) ve SI(S=1/2, I=7/2) spin sistemleri için literatürde var olan dolanık durumların dolanıklık oluşum miktarları belirlenmiştir. Son olarak SI(S=7/2, I=1/2) spin sistemi için Hadamard ve CNOT mantık kapıları ile dolanık durumlar elde edilmiş ve elde edilen bu dolanık durumların oluşum miktarları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantum entanglement has an important place in quantum information theory. To determine the concurence for an entangled state is as important as to construct an entagled state. In tis study, by using Hadamard and CNOT logic gates entangled states are obtained for SI(S=1/2, I=3/2) spin system. Then, these entangled states are investigated by PPT method. For SI(S=3/2, I=1/2) spin system, entangled states found in the literatüre are estimated by PPT method and concurence is calculated by using reduced density matrix. For SI(S=3/2, I=3/2) and SI(S=1/2, I=7/2) spin systems, concurence of entangled states given in the literatüre are determined. Finally, by using Hadamard and CNOT logic gates entangled states for SI(S=7/2, I=1/2) spin system are achieved and concurence for these entangled states are examined.