Asit toprakta silisyumun yulaf bitkisinin fosfor beslenmesi üzerine etkisi
The effect of silicon in the acid soil on phosphorus nutrition of oat plant (Avena sativus L.)
- Tez No: 414326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada asit toprak şartlarında yetiştirilen yulaf (Avena sativa L.) bitkisine uygulanan fosfor (P) ve silisyumun (Si) sap kuru madde (KM) miktarı, besin element içeriği ve alımı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 2 kg fırın kur toprağa 0, 10, 25, 50, 100 ve 250 ppm dozunda fosfor (TSP gübresi, % 42 P2O5) ve 0, 50, 100, 200 ve 400 ppm Si dozunda silisik asit [Si(OH)4] uygulanmıştır. Sera şartlarında kurulan deneme 6 (fosfor) x 5 (silisyum) x 3 (tekerrür) tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of silicon (Si) and phosphorus (P) applications to oat plant (Avena sativa L.) grown in acid soil conditions on dry matter (DM), nutrient contents and uptakes were investigated. For this purpose, the doses of 0, 10, 25, 50, 100 and 250 ppm phosphorus (TSP fertilizer, % 42 P2O5) and 0, 50, 100, 200 and 400 ppm Si as a form of silicic acid [Si(OH)4] were applied to the pots including 2 kg oven-dry soil. The experiment was carried out in a randomized factorial design with 6 (phosphor) x 5 (silicon) dosses and 3 replicates under greenhouse conditions.