Çukurova ilçesi imar planının SÇD kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of Cukurova urban development plan in the context of sea
  1. Tez No: 414335
  2. Yazar: BAHEREH KARIMI ANSARIBAHRBEIG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD), birçok ülkede uygulanan politikalar, planlar ve programların stratejik çevresel etkilerini değerlendiren sistematik bir süreçtir. SÇD, sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşebilmesi için de karar verme aşamasında çevre faktörünün kalkınma sürecine entegrasyonunu sağlayan bir araçtır. Bu çalışma, Adana'nın dört merkez ilçelerinden biri olan Çukurova ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında önemli bir araç olan Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD)'nin, Çukurova İlçesi İmar Planı'na uygulanması olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla, öncelikle çalışma alanının doğal yapısı ve alanındaki mevcut alan kullanımları CBS teknikleriyle haritalanmıştır. Hazırlanan haritalar yardımıyla çalışma alanında dört temel alan kullanım tipi (tarım, yerleşim, sanayi, orman ve makilik) tespit edilmiştir. Bu dört alan kullanımı için çok ölçütlü analiz yöntemlerinden doğrusal kombinasyon tekniği kullanılarak potansiyel uygunluk haritaları oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar Çukurova İlçesinin mevcut imar planı ile birlikte yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic Environmental Assessment (SEA) is a systematic process to evaluate strategic evaluation of plans, programs and the policies applied in many countries, SEA is a tool for decision-making that enables the integration of environmental factors in the development process to achieving sustainable development. This study was conducted in Çukurova district that one of the four central districts of Adana. In this study, as a decision-making tool, possibilities of Strategic Environmental Assessment (SEA) integration into the Çukurova Urban Development Plan were examined. For this purpose, primarily natural structure of study area and land uses have been mapped with GIS techniques. Four main land use types (agriculture, settlement, industry, and forest-shrub) in study area have been identified with prepared maps. Potential suitability maps were created with using a linear combination technique which is one of the multi-criteria analysis for these four areas. The results were interpreted with the Çukurova Urban Development Plan.