Adana Sarıçam İlçesi'nde sürdürülebilir kentsel gelişim için yeşil altyapı planlaması
Green infrastructure planning for sustainable urban development in Adana Sarıçam district
  1. Tez No: 766717
  2. Yazar: CANAN ŞİMŞEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmanın amacı Sürdürebilir Kentsel Gelişim İçin Adana ili Sarıçam ilçesindeki mevcut ve yeni yapılacak imar planlamalarında Yeşil Altyapı Planlamasının gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktır. Bölgeye ait uydu görüntüleri, sayısal ve tematik haritalar ve meteorolojik verilerden yararlanılmış, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemi kullanılarak yapılan analizle taşkın risk alanları belirlenmiştir. Araştırmada bölgenin fiziksel (bakı, eğim, yükseklik ve toprak) yapısı, arazi kullanımı ve hidrolojik özelliklerine ait çeşitli analizler yapılmış, yağmur suyu yönetimi odaklı kullanılması amacıyla taşkından etkilenen yerleşim alanlarının kentsel yeşil alan olarak planlanması önerilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Adana ili Sarıçam ilçesinin yeşil altyapı planlamasına katkı sunmak amacıyla uygulama planı ve çeşitli örnek tasarımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the realization of green infrastructure planning for the existing and future development plans to maintain sustainable urban development in Sarıçam district of Adana province. Flood risk areas were determined using Multi-Criteria Decision Analysis method with the integration of satellite images, digital and thematic maps and meteorological data of the study area. In the research, various physical factors (aspect, slope, elevation and soil), land use and hydrological characteristics of the region were analyzed, and the settlement areas which will be affected by the flood were determined and planned as urban green areas for rainwater management. The implementation plan and various prototype designs are proposed depending on the data derived from the analysis to contribute to the green infrastructure planning of the Sarıçam district of Adana province.