Uludağ volfram işletmesi kayaçlarının jeomekanik sınıflaması ve tahkimat tasarımı
- Tez No: 8557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFİ KULAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Topuklarda Kaya patlaması problemleri nedeniyle Uludağ volfram madeni yeraltı işletmesi, Silo panosu çalışma alanı olarak seçilmiştir. Pano ve civarında yeralan kayaç birimlerinin jeomekanik sınıflamaları 0 ve R. M. R. sistemlerine göre yapılmıştır. Çalışmaya ilk önce Silo panosunun alt bölümlere ayrılmasıyla başlanılmış ve her bir bölümde jeolog pusulasıyla süreksizliklerin eğim ve doğrultu değerleri ölçülmüş, eklem türü, pürüzlülük değeri, su geliri, alterasyon durumu vd. özellikler belirlenmiş, sınıflamaları yapılmış tır, ölçüm sonuçlarından yaralanarak süreksizliklerle ilgili gül diagramlar çizilmiş, hakim eklem sistem ve sistemleri tespit edilmiştir. Laboratuvar çalışmalarıyla kayaçların mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Kayaçların sınıflandırılmalarında, literatürde yeralan, saha ve labaratuvar verileri kullanılarak önceden hazırlanan çizelgeler kullanılmış, Silo panosu için tahkimat tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
I I SUMMARY In this study, the Silo panel was selected as working field in Uludağ Wolframite Underground mine because of rock burst in ore pass pillar. The geomechanic classifications of rocks were made according to 0 and R. M. R. systems. First of all, the study was started by dividing the Si 1 o panel into small area and in each section the value of strike and dip of di scon- ti nui ties were measured and joint type, joint roughness number, water reduction factor, alteration number and other characteristics were identified and classification of these parameters were made. According to field data on discontinuity rose diagrams were drawn and predominant joint system and systems were ensured. The mechanical and physical characteristics of the Uludağ rocks were identified by laboratory studies and field data. Rock classifications, figures prepared according to field and labora tory data in the world literatures applied to the Uludağ Wolframite mi ne and the Si 1 o panel support desi gn were made.