Hydroxy (HHO) and hydrogen (H2) enriched compressed natural gas (CNG) usage in biodiesel fuelled compression ignition (CI) engines
Hidroksi (HHO) ve hidrojen (H2) ile zenginleştirilmiş sıkıştırılmış doğal gazın (CNG) biyodizel yakıtlı dizel motorlarda kullanımı
  1. Tez No: 414353
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu deneysel tezde, dizel yakıt bağımlılığının azaltılması daha çevre dostu ve ekonomik yöntemlerle tasarlanmıştır. Bu amaç için, kanola yağı metil ester (COME) ve palm yağı metil ester (POME) üretilmiş ve çeşitli hacimsel oranlarında standart dizel yakıt (%25,%50,%75 ve%100) ile karıştırılmıştır. Buna ek olarak, saf hidrojen, hidroksi (HHO) ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) yakıtları, farklı hacimsel oranlarda karıştırılıp emme havası ile birlikte kullanılarak zenginleştirme yapılmıştır. Silindirlere enjekte edilen sıvı yakıt miktarı, dizel motorunda yapısal değişiklikler olmadan, yakıt pompası piston pimi ve adım motoru kullanılması vasıtasıyla % 15 -%30 arasında düşürülmüştür. Kısılmış dizel akaryakıt yerine,%15,%25 ve % 35 hacimsel oranlarda CNG ile karıştırılmış hidrojen türevi (H2 ve HHO) yakıtları; test motorun emme manifoldundan önce hazırlanmış olan karışım odasını kullanarak deneysel değerlendirmeler sağlanmıştır. Motor performansı ve egzoz emisyon grafikleri ve terimler yakıt karışımları tanımlamalarındaki zorlukları önlemek amacıyla açıkça izah edilmiştir. Karşılaştırmalı ve en iyi sonuçların elde edildiği karışım türleri ve oranları detaylı bir biçimde irdelenmiştir. Genel sonuç olarak; HHOCNG yakıt karışımı, pilot biyodizel enjeksiyonu ile ilk defadenenmiş ve sonuçlar derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reduction of diesel fuel dependency is intended with more environmentally friendly and economical methods in this experimental thesis. For this purpose, canola oil methyl ester (COME) and palm oil methyl ester (POME) are produced and blended with standard diesel fuel at various volumetric ratios (25%, 50%, 75% and 100%). Beside, pure hydrogen, hydroxy (HHO) and compressed natural gas (CNG) fuels are used with different volumetric flow rates. The amount of liquid fuel injected into the cylinders is reduced by 15%-30% via fuel pump plunger pin without structural changes on the diesel engine with controlled by stepping motor and devices. Instead of the reduced liquid fuel, 15%, 25% and 35% (by volumes) Hydroganated (H2 and HHO) gases mixed with CNG; and supplied by using mixture chamber before intake manifold of the test engine. Engine performance and exhaust emission graphs and terms are included in order to avoid the difficulties on fuel mixtures definitions. Results were compared and discussed with optimum amount of diesel injection and optimum mixture percentages. As a result; HHOCNG is firstly examined with pilot biodiesel injection and results were explored in-depth.