a-,(ı)- dihidroksi politetrahidrofuran sentezi ve poliüretan eldesinde kullanımı
  1. Tez No: 55554
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HIZAL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yumuşak polieter zinciri içeren blok poliüretanların eldesi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bilindiği gibi, piridinyum tuzlan fotokimyasal katyonik polimerizasyon başlatıcısı olarak kullanılmaktadır. Bu polimerizasyonlarda, piridinyum tuzu doğrudan fotokimyasal parçalanmaya uğrayarak aktif katyonları oluşturduğu gibi, dolaylı olarak da aktive edilebilir. Bu özellikten yararlanılarak piridinyum sonlu poHtetrahidrofuranlar sentez edilmiştir. 300 ninnin üzerinde aydınlatma yapılarak, piridinyum uç grupları hidroksi uç gruplarına dönüştürülmüştür. Elde edilen hidroksi sonlu polimerler, di ve tri fonksiyonel diizosiyanatlarla kondenzasyona sokularak poliüretanlar elde edilmiştir. Elde edilen poliüretanların THF içersindeki çözünürlüğü kullanılan izosiyanat miktarlarına bağlı olduğu gözlenmiştir. îzosiyanat konsantrasyonunun artmasına bağlı olarak allofonat ve biuret yapılan oluşup, çapraz bağlı çözünmeyen malzemeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS OF HYDROXY-TERMINATED POLYTETRAHYDROFURAN BY PHOTOINDUCED PROCESS Polymers with hydroxy, carboxyl, amine functions are of increasing interest due to their use as crosslinker, chain extender precursors for block and graft copolymers. These telechelics can be obtained by a variety of procedure. The most convenient way to prepare telechelics is the termination of living polymerization with appropriate reagents. For instance hydroxy functional polytetrahydroruran(PTHF) was obtained by deactivation of living polymerization of THF with excess water. More recently we have prepared PTHF-pyridinium salts by pyridinium N-oxide deactivation as precursors for block copolymers. Upon direct and sensitized irradiation of these photoactive PTHFs alkoxy radicals at both chain ends capable of initiating the radical polymerisation of methyl methacrylate. In this way, triblock copolymers were formed. On-o-E^ -o}W4 -o-nS> -^- '°-[(CH^ -o ^»tt, -o- + 2 ^ ® CF3SO,“ OF3S03~ 33 MMA PMMA-b-PTHF-b-PMMA The present study was primarly conducted to uncover whether photolysis of the polymers terminated by p-phenyl pyridinium ions can yield hydroxy end functional polymers. During our investigation on photoinitiated cationic polymerization using pyridinium salts it soon became evident that ethanol is formed upon photolysis of pyridinium salt in hydrogen donor solvents such as THF according to the following sequence of reactions. hv _ + EtO> l+ t OEt VIEtO + ö-ö- EtOH (”D It seemed therefore appropriate to use alkoxy pyridinium terminated polymers as precursors for hydroxy-functional polymers. For this purpose PP^THF was prepared by living polymerization of THF initiated by triflic anhydride as bifunctional initiator and terminated by N-oxides. Irradiation of this polymer in THF at 320 ran resulted in the shift of the characteristic pyridinium ion absorbtion band (max=320 nm) to shorter wavelength (figure 1 a and b) and in the formation hydroxyl end grups. The observed blue-shift is due to the absorbance of p-phenyl pyridine formed according to the reactions 4-6. Indeed, this new band dissapeared when the polymer was reprecipated in to methanol (figure 1 c).