Lityum hava pillerinde paladyumun etkinliğinin farklı elektrolit ortamlarında araştırılması
Investigation in different electrolyte environment of the palladium lithium battery air batteries
- Tez No: 414354
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmadaki amaç, lityum hava pili için katalitik etkinliği yüksek gözenekli katot geliştirmektir. Katot katalizörü, glisin, gliserol, ve karbon ile hazırlanan jel karışımına değişik sürelerde 500°C kül fırınında aktive edilmiş PdCl2 eklenerek hazırlanmıştır. Jel karışımı, paslanmaz çelik tabanlık üzerine sürülerek elektrokimyasal ölçümlerde çalışma elektrodu olarak kullanılmıştır. Hazırlanan elektrotların oksijen indirgenmesine katalitik etkisi farklı çözeltilerde (LiClO4 EC: DMC (LED); LiPF6 EC: DMC ; LiClO4 EC: DEC ve LiPF6 EC: DEC sırasıyla kütlece 45:45:10) oksijenli ortamda dönüşümlü voltamogramlar (DV), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve katodik polarizasyon eğrileri ile belirlenmiştir. Pil performans testleri, para tipi test hücresinde ve MTI pil test hücresinde, hazırlanan kompozitlerin katot hücresine yerleştirilmesi ile deşarj eğrileri alınarak gerçekleştirilmiştir. Yüzey morfolojisi, gözenek yapısı ve partikül büyüklüğü XRD, XRF, SEM, TEM ve BET analizleri ile belirlenmiştir. Oksijen indirgenmesi için en etkin katot 750 mAsa/g kapasite ile, LED çözeltisi içerisinde on saat 500°C bekletilen PdCl2 ile elde edilen jel/LiPdO katalizörüdür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a porous cathode which has high catalytic effect for lithium air battery. Cathode catalyst was prepared by addition of activated PdCl2, for different duration in a muffle furnace at 500°C, into gel composed of glycine, glycerol and carbon. Gel mixture was applied to the surface of stainless steel used as working electrode in electrochemical measurements. The catalytic effects of prepared electrodes for oxygen reduction at oxygen atmosphere in different solutions (LiClO4 EC: DMC (LED); LiPF6 EC: DMC ; LiClO4 EC: DEC ve LiPF6 EC: DEC by a ratio of 45:45:10, respectively) were determined using cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and cathodic polarization techniques. Battery performance tests were carried out with a coin cell and an MTI battery cell in which prepared catalysts used as cathode. Surface morphology, pore structure and particle size were determined using XRD, XRF, SEM, TEM and BET analyzes. The most effective cathode for oxygen reduction is jel/LiPdO, of which capacity 750 mAh/g, obtained with PdCl2 exposed to 500 °C for 10 h in LED solution.