Yazılım tasarım standartlarının bilgisayar ortamında öğrenmeye etkisi
The Impact of design standarts of software on learning in computer
  1. Tez No: 41437
  2. Yazar: NURETTİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu araştırma doktora tezi olarak ve bilgisayar yazılımlarının tasarımına yönelik standartlar geliştirmek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tarama ve deneme modelleri bir arada kullanılmıştır. Yazılımların tasarımına ilişkin öneriler literatür taraması yöntemi ile belirlenmiştir. Literatürde yer bulmuş öneriler, bir anket form aracılığı ile ve standart önerileri şeklinde kaynak grup görüşüne sunulmuştur. Kaynak grup tarafından onaylanan toplam 42 öneri“öğretimsel tasarım standardı”olarak kabul edilmiş; bu standartların bilgisayar ortamında öğrenme üzerindeki etkisi, deneysel araştırma modeli çerçevesinde elde edilen bulgulara dayalı olarak kestirilmeye çalışılmıştır. Denel işlemler araştırmanın kontrol değişkenleri açısından eşleştirilmiş, 24'er kişilik iki gruptan oluşan toplam 48 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Denekler öntest uygulamasından sonra öğrenme etkinliklerine katılmışlardır, öğrenme etkinliklerinde programlı öğretim materyallerinin yapısallaştırılmasını konu alan ve bu araştırma için geliştirilmiş iki ayrı yazılım kullanılmıştır. Deney grubu tarafından kullanılan yazılım, belirlenen standartlara uygun olarak tasarlanmıştır. Kontrol grubu ise sözkonusu standartlara uygun olmayan yazılımı kullanmıştır, öğrenme etkinlikleri sonunda deneklere sontest yanında iki ayrı anket uygulanmıştır. Anketlerden birisi deneklerin kullanmış oldukları yazılımlara, diğeri ise yazılımların tasarım standartlarının öğrenme üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerini belirlemede kullanılmıştır. Sontest uygulamasından üç hafta sonra bir izleme testi uygulanmıştır. Deneklerin; öğrenme etkinlikleri boyunca yazılım tamamlama süreleri, test uygulamaları sırasında da test tamamlama süreleri kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde duruma göre f, % r, V, Fmax, Z ve t testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenlerinde gözlenenfarklılaşmalar tasanın standartlarının toplam etkisi olarak yorumlanmıştır. Standartların herbirinin öğrenme üzerindeki etkisi ise denek görüşlerine dayalı olarak kestirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada, bir bütün olarak ele alındığında, etkililiği ve verimliliği kanıtlanmış 42 tasarım standardı geliştirilmiştir. Araştırmanın kaynak grubu; yazılı kaynaklardan derlenen önerileri, değişik katılma düzeylerinde onaylamışlar; hatta bir kısmım onaylamamış ya da reddetmişlerdir. Bu durum, literatürde yer bulmuş önerilerin değişik şekillerde yorumlanabildiklerini ve tartışmaya açık olduklarını göstermektedir. Kontrol grubu deneklerinin erişi ve kalıcı izli erişi puanlarının anlamlı bulunması; bu araştırmaya konu edilen standartlara uygun olmayan yazılımların, duruma göre sınırlı düzeyde de olsa öğretimsel değer taşıyabileceklerini göstermektedir. Deneklerin standartlara ilişkin değerlendirmelerine göre standartlardan hiçbirisi, bilgisayar ortamında öğrenmeyi olumsuz etkilememiştir. Sağlanan erişi ve kalıcı izli erişide, herbir standardın katkısı olmuştur. Buna karşılık standartlardan herbirine uyulmamasının öğrenmeyi olumsuz etkileyeceğini ileri sürmek için yeterli veri yoktur. Nitekim standartların hiçbirine uygun olmayan yazılım da, anlamlı bir ortalama erişi sağlayabilmiştir.
Özet (Çeviri)
215 SUMMARY This research was carried out to develop standarts related to instructional design of computer softwares as doctoral (Ph.D.) dissertation. In that way screening and experimental research models were performed together. The recommendations related to instructional design of software were indicated by means of reviewing the literature. The recommendations placed in literature were subjected to an evaluation of reference group trough a questionarrie form. 42 recommendations approved by group were accepted as instructional design standarts and it was attempted to predict the impact on learning of standarts that were obtained from the framework of experimental research model in computer. Experimental activities were equated according to the control variables and applied to 48 subjects made up of two groups with 24 persons. After taking pretest subjects joined into the instructional activities. Two diffrent softwares, which subjected sutracturalisation of programmed instructional materials in the instructional activities and were developed for this research, were used. And control group took the software which was not appropriate to indicated standarts. At the end of instructional activities that continued three weeks subject were administered two diffrent questionarries in addition to final test One of the questionarries that were used determine the views of subjects on software was used to inaintaine the views related to impact on learning of software lesson standarts. After the application of final test and three weeks another following test was applied. The time that subjects used to finish software was recorded during instructional activities and to complete tests during tests applicaitons on the other hand. To analyse obtained data following statistical techniques were used;216 f, X, r, V, Fmax, Z, and t. The diffrences that observed at the depended variables were interpreted as the whole impact of design standarts in research. The data in relation to the views of subjects were used to interpret each standart deeply. It was developed 42 design standarts that their effectiveness and productivities were proved as a whole in that research. The source group of this research convinced the suggestions that were obtained from literature in some agreement levels even they did not convince partly some of them or rejected all of mem. It shows us that some suggestions existed in literature were interpreted diffrently and open to argue. Having been significant the constant attainment points and the attainment points of subject indicated us that softwares not suited to the standarts might have a limited intsructional worth. According to the assesment of subjects related to standarts any of the standarts did not effect learning in computer negatively. Each standart had contribution to the constant attainment and the supplied attainment. However, there is no sufficent datum to assert that adjusting each standart constantly will effect learning negatively. Moreover a software that was not suitable to any of standarts even provided significant attainment